Arhitektonski fakultet u Beogradu upisuje u prvu godinu doktorskih studija 25 studenta, 3 studenta finansirana iz budžeta i 22 studenata koji plaćaju školarinu.

Studenti strani državljani se upisuju u okviru broja predviđenog za upis studenata u prvu godinu doktorskih studija arhitekture (u okviru kvote od 22 studenata).

Na prvu godinu doktorskih studija može konkurisati lice koja ima prethodno:

1. završene master akademske studije, odnosno integrisane studije sa najmanje 300 ESPB bodova, odnosno završene najmanje četvorogodišnje studije po propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju („Sl.glasnik RS”, br. 76/05, 100/07– autentično tumačenje, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13, 99/14, 45/15 – autentično tumačenje, 68/15 i 87/16), i opštom prosečnom ocenom od najmanje 8. Takođe mogu konkurisati i lica koja imaju opštu prosečnu ocenu manju od 8, ukoliko imaju ostvarene naučne radove (minimum jedan naučni rad) objavljene u časopisima sa liste resornog ministarstva pre upisa na doktorske studije, a u skladu sa opštim aktima Fakulteta, odnosno Univerziteta. Bodovanje naučnih ostvarenja bliže je definisano u delu „Prijemni ispit sa elementima za rangiranje kandidata“ koji je sastavni deo ovog Informatora.
  2. završene master akademske studije, odnosno integrisane studije u oblasti Arhitektura ili u drugoj srodnoj oblasti obrazovanja u okviru obrazovno‐naučnog polja Tehničko‐ tehnoloških nauka ili Društveno‐humanističkih nauka ili obrazovno‐umetničkog polja Umetnosti definisanih Pravilnikom o naučnim, umetničkim, odnosno stručnim oblastima u okviru obrazovno‐naučnih, odnosno obrazovno‐umetničkih polja i ostvarilo najmanje 300 ESPB. Pod srodnim oblastima obrazovanja, podrazumevaju se naučne, odnosno stručne oblasti koje predstavljaju sastavni deo savremenog interdisciplinarnog pristupa profesiji Arhitekture i Urbanizma. Odluka o stepenu srodnosti donosi se pojedinačno na osnovu prijave kandidata.

Na doktorske studije može se upisati lice koje zna jedan svetski jezik.

Svi prijavljeni kandidati polažu prijemni ispit za proveru sklonosti za naučni, odnosno umetnički istraživački rad u oblasti arhitekture i urbanizma.

Rangiranje kandidata određuje se na sledeći način:
– ostvareni uspeh na prethodnim studijskim programima – do 20 poena,

– pismo o opredeljenju za oblasti naučnog i umetničkog interesovanja za budući istraživački rad i biografija – do 40 poena, i

– prijemni ispit koji se sastoji od testa i intervjua – do 40 poena.

Prijemni ispit je klasifikacionog karaktera i sastoji se iz dva dela:

a) testa i

b) intervjua.

Naknada za polaganje prijemnog ispita iznosi 15.000,00 din.

Godišnja školarina za studente prve godine doktorskih akademskih studija koji plaćaju školarinu utvrđena je u iznosu od 300.000,00 dinara.

Godišnja školarina za strane studente koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku iznosi 3.500 evra.

TERMINSKI PLAN

NAPOMENA:
Arhitektonski fakultet u Beogradu zadržava pravo da izmeni terminski plan upisa. Sve eventualne promene će blagovremeno biti objavljene na internet stranici fakulteta www.arh.bg.ac.rs

Prijavljivanje kandidata obaviće se na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, Bulevar kralja Aleksandra br.73, drugi sprat, soba 204, dana 15. i 16. septembra 2022. godine od 10‐16 časova.

Lista kandidata prijavljenih na konkurs, sa ličnim podacima i podacima o uspehu sa prethodnih studijskih programa, biće istaknuta na veb sajtu Fakulteta, dana 16. septembra 2022. godine, u 17 časova.

Kandidati, čiji su lični podaci i podaci o uspehu sa prethodnih studijskih programa eventualno pogrešno uneti u listu prijavljenih kandidata, mogu da podnesu prigovor Komisiji za sprovođenje prijemnog ispita, dana 19. septembra 2022. godine, u 9 časova, u sobi 204 Fakulteta.

Prijemni ispit održaće se dana 19. i 20. septembra 2022. godine, u prostorijama Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, prema sledećem rasporedu:

–  Test ‐ 19. septembra 2022. godine od 10‐12 časova;

–  Intervju ‐ 20. septembra 2022. godine od 10‐17 časova.

Raspored kandidata po salama za test i intervju biće objavljen na sajtu Fakulteta dana 19. septembra 2022. godine, u 9,00 časova.

Preliminarna rang lista biće istaknuta dana 21. septembra 2022. godine, na veb sajtu Fakulteta.

Eventualne žalbe na preliminarnu rang listu podnose se Komisiji za sprovođenje prijemnog ispita u pisanom obliku, isključivo lično, dana 21. septembra 2022. godine, do 16 časova, u sobi 204 Fakulteta.

Rešenje Komisije po žalbama kandidata biće objavljeno dana 22. septembra 2022. godine, u 12,00 časova, na veb sajtu Fakulteta.

Žalbe na Rešenje Komisije podnose se Dekanu Fakulteta, u pisanom obliku, isključivo lično, dana 22. septembra 2021. godine, do 16 časova, u sobi 204 Fakulteta.

Konačna odluka Dekana Fakulteta po žalbama biće dostavljena Kandidatima i Komisiji 23. septembra 2022. godine, u 12,00 časova, u sobi 204 Fakulteta.

Konačna rang lista biće objavljena dana 23. septembra 2022. godine, u 14,00 časova na veb sajtu Fakulteta.

Upis kandidata obaviće se dana 26. i 27. septembra 2022. godine, od 12‐17 časova, u sobi 204 Fakulteta.

Pravo na upis stiču kandidati na osnovu utvrđene Konačne rang liste, a u skladu sa propisanom upisnom kvotom. Ukoliko se kandidati koji su stekli pravo na upis ne upišu u predviđenom roku, Fakultet će umesto njih upisati odgovarajući broj kandidata prema redosledu na Konačnoj rang listi.

Detaljne informacije

Detaljne informacije o uslovima, načinu i postupku upisa u prvu godinu Doktorskih akademskih studija – Arhitektura i urbanizam 2022/23 su objavljene u INFORMATORU:

INFORMATOR: DAS – Arhitektura i urbanizam 2022/23. TERMINSKI PLAN: DAS – Arhitektura i urbanizam 2022/23. KONKURS UNIVERZITETA U BEOGRADU: DAS – Arhitektura i urbanizam 2022/23. OPŠTI USLOVI: DAS – Arhitektura i urbanizam 2022/23.