Film ”Neželjena baština” na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma BELDOCS 2017

PLAKAT_ Nezeljena bastina

NEŽELJENA BAŠTINA
Irena Škorić, Hrvatska, 2016, 99′

Projekcije:
Dvorana Kulturnog centra Beograda / 9.05.2017. u 21:00
Q&A Irena Škorić, Ivo Josipović

Spomenici su svedoci o ljudima i vremenu u kojem su nastali. Ali i uništeni spomenici su svedoci o ljudima i vremenu u kojemu su spomenici nestali. Iz spomenika se iščitava istorija čoveka i društva u kom živi. Od 1945. do 1990. godine izgrađeno je na hiljade spomenika narodnooslobodilačkoj borbi po celoj bivšoj Jugoslaviji. Mnogi od njih bili su vrlo visoke umetničke vrednosti. Umetničkim su izražajem afirmisali antifašizam i čuvali sećanje na važne ljude i događaje iz II svetskog rata. U Hrvatskoj je od 1990-ih srušena i uništena polovina. Nažalost, među njima su i spomenici najviše umetničke vrednosti. Na mestima gde su nekada ponosno stajali, danas su ruševine, uspomena na zanemarenu i neželjenu kulturnu i političku baštinu.

Film govori o sudbini umetničkih dela pretvorenih u otpad, ali i o društvu koje se odreklo svoje istorije i vredne umetnosti.

Film: NEŽELJENA BAŠTINA

Reditelj i scenarista: Irena Škorić
Snimatelji: Branko Cahun, Darko Krakar, Robert Krivec
Montaža: Silvije Magdić