Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10: Kroz ključaonice ateljea – Centralni institut za konzervaciju

Centralni_institut_za_konzervaciju_u_Beogradu_opt

KROZ KLJUČAONICE ATELJEA

Centralni institut za konzervaciju (CIK) u Beogradu se pridružio manifestaciji “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10” koja predviđa da, od 09. do 18. maja 2015. godine, muzeji i srodne institucije pruže posetiocima besplatan ulaz i pripremljene sadržaje koje realizuju u tom periodu.

Program Centralnog instituta za konzervaciju:
Sve što niste znali o konzervaciji, a niste imali koga da pitate!

Datum Vreme
11. maj 2015. – ponedeljak od 16:30 do 18:00
12. maj 2015. – utorak od 16:30 do 18:00
13. maj 2015. – sreda od 16:30 do 18:00
14. maj 2015. – četvrtak od 16:30 do 18:00
15. maj 2015. – petak od 16:30 do 18:00
16. maj 2015. – subota od 18:00 do 22:00
18. maj 2015. – ponedeljak od 16:30 do 18:00

Program obuhvata obilazak sedam ateljea i laboratorije za multidisciplinarna istraživanja:

1. Atelje za konzervaciju mozaika i kamena,
  2. Atelje za konzervaciju slika na platnu, papiru i drvetu,
  3. Atelje za konzervaciju tekstila,
  4. Atelje za konzervaciju metala,
  5. Atelje za konzervaciju keramike, stakla i vitraža,
  6. Atelje za arhitektonsku konzervaciju – uz demonstraciju upotrebe 3D skenera u konzervaciji,
  7. Laboratorija za multidisciplinarna istraživanja – uz demonstraciju upotrebe lasera za čišćenje i infracrvene kamere.

Tokom obilaska učesnici programa biće u prilici da saznaju sve što ih interesuje kroz razgovore sa konzervatorima i naučnim saradnicima i da vide neke od predmeta iz više muzeja Srbije koji su u procesu konzervacije:
• Maketu Vidovdanskog hrama, delo Ivana Meštrovića, u vlasništvu Narodnog muzeja Kruševac,
• Dela Lazara Vozarevića u vlasništvu Galerije Lazar Vozarević, Sremska Mitrovica,
• Portret Jelene Milojević sa ćerkama, delo V.Volkova, u vlasništvu Doma Jevrema Grujića,
• Arheološku keramiku iz Muzeja rudarstva i metalurgije Bor i sa više lokaliteta iz perioda Vinčanske kulture,
• Predmete iz Muzeja afričke umetnosti.

Prijava

Potrebno da se zaintersovani prijave minimum dva dana ranije. Posete će biti u grupama do 10 osoba, a predviđeno vreme obilaska je oko sat i trideset minuta.

Dolazak se prijavljuje ili:

Muzeji_Srbije_deset_dana_od_10_do_10

Manifestacija “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10” održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu i informisanje AP Vojvodine, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji.

Organizatori su nacionalni muzeji Srbije: Narodni muzej u Beogradu, Etnografski muzej, Muzej primenjene umetnosti, Istorijski muzej Srbije, Muzej istorije Jugoslavije, Prirodnjački muzej u Beogradu, Galerija Matice srpske, Muzej savremene umetnosti, Muzej nauke i tehnike.

Manifestaciju podržavaju i strukovna muzejska udruženja Nacionalni komitet Međunarodnog saveta muzeja i Muzejsko društvo Srbije.