Održana radionica | Reuse of Common Spaces of New Belgrade Blocks: Co-designing the Urban Commons

Picture1

Autor fotografije: Anica Dragutinović

Arhitektonski fakultet u Beogradu u saradnji sa TH OWL: Detmold School of Architecture and Interior Architecture (Nemačka) i TU Delft (Holandija) uz podršku Erasmus+ održao je radionicu „Reuse of Common Spaces of New Belgrade Blocks: Co-designing the Urban Commons“ u periodu od 15. septembra do 02. oktobra 2020. godine.

55

Autor fotografije: Tamara Popović

Radionica je obuhvatala uvodno predavanje Anice Dragutinović, mentora i autora radionice, posetu lokacijama – blokovima Novog Beograda, gde je održana radionica sa stanarima, zatim samostalni rad, kao i grupni rad studenata u prostorijama Arhitektonskog fakulteta, i završnu izložbu, koja je otvorena do 16. oktobra 2020. godine u sali 254 na Arhitektonskom fakultetu.

unnamed

Radionica: obilazak lokacije i radionica sa stanarima u blokovima (autor fotografije: Ivona Despotović)

Na radionici su učestvovali studenti Osnovnih, Integrisanih i Master Akademskih Studija Arhitekture, organizovani u 4 tima.

Blok 23:

TIM 1a: Mina Marković, Danica Medenica, Aleksa Lukić

TIM 1b: Zorana Jović, Ivona Despotović, Anja Pantić, Katarina Vučić

Blok 70a:

TIM 2a: Danica Petrović, Relja Petrović, Bojan Ćirović

TIM 2b: Katarina Vujinović, Simona Radojević, Emilija Savić

unnamed2

Radionica: obilazak lokacije i radionica sa stanarima u blokovima (autor fotografije: Zorana Jović (levo) Mina Marković (desno))

Studenti su se bavili promišljanjem zajedničkih prostora novobeogradskih blokova i ispitivanjem potencijala za njihovu obnovu ili re-dizajn. Fokus je bio na participativnom procesu projektovanja zajedničkih prostora, od vrednovanja ovih prostora zajedno sa stanarima kroz foto-upitnik i mapiranja potreba stanara, do predloga budućih intervencija i definisanja programa i načina funkcionisanja tih prostora.

Rezultati radionice će biti predstavljeni na DETMOLD CONFERENCE WEEKS 2020: The Human Habitat in Times of Transformation konferenciji koju organizuje TH OWL u novembru 2020.

22

Završna izložba, sala 254 – Arhitektonski fakultet (autor fotografije: Tamara Popović)

ORGANIZACIJA I REALIZACIJA RADIONICE

• Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet (UB- FA) u saradnji sa TH OWL: Detmold School of Architecture and Interior Architecture (Nemačka) i TU Delft (Holandija).

Mentor i autor radionice:
Anica Dragutinović, asistent / doktorand (TH OWL / TU DELFT)

Kritičari:
dr Ana Nikezić, van. profesor (UB – FA)
dr Uta Pottgiesser, red. profesor (TU DELFT / TH OWL)

Saradnici:
Aleksandra Milovanović, istraživač pripravnik / doktorand (UB – FA)
Tamara Popović, istraživač pripravnik / doktorand (UB – FA)

Uz podršku:
Erasmus+.