/Reafirmacija prirodnih i stvorenih vrednosti/
Autori : dr Aleksandar Videnović, vanredni profesor i dr Miloš Aranđelović, naučni saradnik
Sa zadovoljstvom Vam predstavljamo monografiju Novi zapisi u predelima /Reafirmacija prirodnih i stvorenih vrednosti/. Monografija se (osim prvenstveno studentima) obraća naučnim istraživačima i stručnjacima iz oblasti bliskim socio–prostornoj problematici i složenosti rurizma. Ovaj rukopis pokušava da predloži redefinisanje pristupa obnovi ruralnih područja.
Autori monografije su vanredni profesor dr Aleksandar Videnović i naučni saradnik dr Miloš Aranđelović.
Ideje koje se ovde nude kroz različite aspekte u pristupu seoskim naseljima, njihovim elementima i prirodnim arealima, ne predlažu ponovno funkcionisanje sela na starim principima, već traže nove inicijacije i nove scenarije razvoja, zasnovane na reafirmaciji postojećih prirodnih i stvorenih resursa i strategiji „korak po korak“ ili doktrini „malih intervencija“.
Monografija pokreće 12 i mnogo više tema, kroz isto toliko poglavlja, dvanaest i mnogo više mesta i lokaliteta, ponovo 12 i mnogo više reakcija mladih ljudi, na način koji će im biti zanat u rukama i umetnički izazov u kreacijama. I zato ne slučajno, prvo poglavlje ukazuje na neophodnost putovanja, drugo, treće i četvrto na potrebu i moguću korist od promocije srpskih specifičnih lokaliteta, peto i šesto poglavlje na rekonstrukcije naselja i ambijenata u selima. Fenomeni savremenog rurizma, promišljaju se u sedmom, a rekonstrukcije i promene namena stvorenih struktura sela, u osmom i devetom poglavlju. Studentski dometi u međunarodnim takmičenjima prikazani su u 10-om delu ove knjige. Poslednja dva poglavlja (11. i 12) koncentrisana su na završne teoretske i projektantsko – istraživačke projekte diplomaca, gde se uz skretanje pažnje na raznovrsnost tema i tretiranih lokaliteta, zatvorio krug interesovanja, putovanja, saznavanja, sistematizovanja, kreiranja i konačno – definisanja projekta i materijalizacija ideja u školi.
Knjiga je osmišljena da prikaže nastavu koju autori realizuju na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a nalazi se u oblasti Arhitektonsko – urbanističkog projektovanja u ruralnim prostorima, subgradskim područjima i prirodnim arealima. Način na koji je materija izneta, uvažava neophodnu informativnost o nastavnim procesu, ali pravi kompromise, izbegavajući administrativnu monotonost, želeći da ostvari kompromis i uvaži naučni i umetnički karakter problematike. Osobina da može da sadrži nastavnu disciplinu, naučno – stručni karakter i umetničke slobode, čini edukaciju u oblasti arhitekture posebnim fenomenom.
Iz recenzije 1
prof. dr Vladimir Mako, redovni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu:
„Priređena materija može se karakterisati kao prikaz naučno – nastavnih inicijativa i aktivnosti, odnosno prezentacija metodologije nastave i karaktera njenog izvođenja od strane autora, koja su dobrim delom zasnovana na aktuelnim potrebama društva u pogledu planiranja i osmišljavanja novih sadržaja, zatim na istraživačkom postupku u pogledu potreba lokalnih sredina i ljudi, i konačno na interaktivnom odnosu sa studentima sa kojima su imali priliku da kroz nastavu sarađuju.“
Iz recenzije 2
prof. dr Lidija Radulović, vanredni profesor na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu:
„Sintetizujući naučni pristup i praktičnu – nastavnu potrebu u okviru arhitektonske problematike, autori ovom publikacijom doprinose novom sagledavanju zatečenih prirodnih i stvorenih vrednosti u prostorima koje tretiraju, odnosno ukazuju na potrebu njihove ponovne afirmacije. Uočava se težnja autora, da ovim rukopisom na nov način osvetle i aktuelizuju bogato nasleđe i vrednosti vernakularne arhitekture u Srbiji, odnosno ukažu na problem i potrebu njenog transponovanja i korišćenja u savremenoj praksi i u modernom smislu.“
Iz recenzije 3
prof. dr Đura Stevanović, sociolog sela, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu:
„Ova monografija na prijemčiv način, kako studentima i kolegama u nauci i struci, tako i širem krugu potencionalnih čitalaca, razotkriva filozofiju razmišljanja autora u okviru globalne teme koju neguju u nastavi na Master studijama arhitekture. Izložena materija je veoma upotrebljiva i relevantna studija, prikaz osmišljavanja nastavih procesa i kreativnih tematskih istraživanja u nauci. Osvetljene teme u prostorima ruralnog karaktera, nedovoljno su istražena oblast arhitekture i urbanizma, a kao strateški važna komponenta i potencijal za razvoj društva Srbije u savremenim okolnostima, postaju izuzetno aktuelne i nezaobilazne.“
NASLOV: NOVI ZAPISI U PREDELIMA Reafirmacija prirodnih i stvorenih vrednosti
AUTORI: dr Aleksandar Videnović, dr Miloš Aranđelović
IZDAVAČ: Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet
ZA IZDAVAČA: prof. arh. Vladimir Lojanica, dekan
RECENZENTI: prof. dr Vladimir Mako, prof. dr Lidija Radulović, prof. dr Đura Stevanović
DIZAJN I PRELOM: Dejan Drašković
ŠTAMPA: BiroGraf, Beograd
TIRAŽ: 100
BROJ STRANA: 512
ISBN: 978-86-7924-314-0
GODINA: 2022.
Naučna monografija realizovana je pod okriljem Centra za istraživačku delatnost (CID) Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u okviru Laboratorije za regeneraciju stvorenih vrednosti u ruralnim prostorima (RuraLab).