Ovde možete pogledati rezultate konkursa: (20.07.2016)
WINNERS ANNOUNCED: Syria: Post-War Housing

Međunarodni idejni konkurs za studente i mlade arhitekte pokrenut je kako bi se istražili novi koncepti stanovanja za budućnost posleratne Sirije. Građanski rat u Sirijskoj Arapskoj Republici, koji je započet 2011. godine, stvorio je najveću izbegličku krizu nakon Drugog svetskog rata. Prema podacima UNHCR, više od 4 300 000 ljudi je napustilo zemlju i pobeglo u Tursku, Liban, Jordan, Irak i sada Evropu. Dok su svetski lideri u potrazi za međunarodnim rešenjem građanskog rata u Siriji, mnogi Sirijci se raduju prilici za povratak svojim domovima čim se rat završi.

Od učesnika konkursa se traži da predlože rešenje za krizu nedostatka stambenog prostora koja će uticati na ratom rastrzanu državu, kako koji grad bude oslobođen i izbeglice počnu da se vraćaju kući. Uslovi života u postojećim izbegličkim kampovima i privremenim objektima širom Evrope i ostalih zemalja su uglavnom nehumani, stvarajući očaj kod izbeglica jer oni nemaju čemu da se vrate, s obzirom da su sirijski gradovi u ruševinama te nemaju šta da ponude ljudima koji su u njima nekada živeli.

Ključni deo novog koncepta stanovanja mora biti stvaranje takvih životnih uslova koji bi privlačili povratak raseljenih Sirijaca. Ljudi koji su proveli godine u privremenim skloništima i adaptiranim objektima, će tražiti „čvrsto tlo“ da započnu svoj novi život. Novi stambeni koncept bi trebalo da trajno smesti ljude u potrazi za novim domom i postane nova stranica sirijske istorije.

2016_Syria_Post-War-Housing_01

Foto © Hosam Katan / Reuters

Program i lokacija
Nema ograničenja u izboru veličine stambenog bloka ili njegove lokacije u okviru granica Sirije. Cilj je omogućiti maksimalnu slobodu svim učesnicima da razviju projekat na najkreativniji način i pomere granice posleratnog stanovanja. Pored toga, očekuje se detaljna šema najmanje ili tipične stambene jedinice(a) i principi njihove organizacije u okviru velikih grupa.

Od učesnika se traži da:
• Predstave novi stambeni koncept za posleratnu Siriju koji će u kratkom roku dati kvalitetno rešenje za masovno socijalno stanovanje, sa životnim vekom od najmanje 50 godina
• Odaberu ili razvijenu ili nerazvijenu lokaciju
• Definišu pristup postojećim objektima (oštećenim ili uništenim)
• Omoguće fleksibilnost i prilagodljivost stambenog prostora/objekata tokom vremena
• Uzmu u obzir lokalnu izgradnju i životnu kulturu
• Minimiziraju potrošnju energije primenom inovacija na polju održivog dizajna

Više informacija može se naći u Raspisu konkursa.

Važni datumi:
Objava konkursa: 01. februar 2016.
Početak registracije učešća: 08. februar 2016.
Rok za podnošenje pitanja: 29. februar 2016.
Rok za objavu odgovora na postavljena pitanja: 07. mart 2016.
Rok za prijavu učešća: 23. april 2016, 23.59h po lokalnom vremenu tima
Rok za predaju radova: 08. maj 2016, 23.59h po lokalnom vremenu tima
Žiriranje radova: 16. maj – 24. jun 2016.
Objava rezultata konkursa: 18. jul 2016.
Datum početka izložbe selekcije najboljih radova biće naknadno objavljen.

Pravo učešća:
Konkurs je otvoren za arhitekte, studente, inženjere i dizajnere, a dobrodošli su multidisciplinarni timovi.

Nagrade:
Ukupan fond nagrade je 6000 evra
1. nagrada: 3000 evra + sertifikat
2. nagrada: 2000 evra + sertifikat
3. nagrada: 1000 evra + sertifikat
Pohvala: 7 nagrada + sertifikat

Sve informacije možete pogledati na zvaničnoj stranici konkursa:
Syria: Post-War Housing Competition

2016_Syria_Post-War-Housing_02