Projekt: Learning Economies. Modelling Community-Led Local Development for the Sustainable Economic Trajectories of the Negotin and Zlatibor Regions

dorssier-negotin-900x920

Projekat je deo međunarodne bilateralne saradnje Italije i Srbije koja se sprovodi kroz „Izvršni program za naučnu i tehnološku saradnju između Italije i Srbije“ za 2016 – 2018. godinu od strane Ministarstva Inostranih poslova i međunarodne saradnje, generalni direktorat za promociju zemlje (ekonomija, kultura i nauka ) Republike Italije i Ministarstva obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Predstavlja „Zajednički istraživački projekat od posebnog značaja” (“Progetti di Grande Rilevanza” ai sensi della 1.401/90) u okviru oblasti „Bezbedna, čista i efikasna energija – razvoj i zaštita životne sredine“ i delom je finansiran od strane Ministarstva spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije (MAECI).

Cilj ovog istraživačkog projekta je identifikacija i konstruisanje modela intervencija u trajektorijama regionalnog razvoja koji se zasniva na konceptu lokalnog razvoja vođenog od strane lokalne zajednice (Community Led Local Development – CLLD). Model će sadržati fizibiliti studiju za implementaciju proaktivne veb-platforme čija je svrha podrška lokalnom razvoju kroz promovisanje prirodnih, kulturnih i ekonomskih potencijala teritorije, kao i kroz informisanje, edukaciju i omogućavanje saradnje između firmi, zajednica i uprava na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Partneri u ovom projektu su: Fondazione Di Vittorio (FDV, ex IRES – Istituto Ricerche Economiche e Sociali) iz Rima, Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet, Università Di Roma La Sapienza (Facoltà di Architettura), Università di Alghero (Facoltà di Architettura), Univerzitet u Beogradu – Filozofski fakultet, Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS), Riserva Naturale dei Monti Navegna e Cervia.

Rukovodilac projekta „Learning Economies. Modelling Community-Led Local Development for the Sustainable Economic Trajectories of the Negotin and Zlatibor Regions“ i naučnik odgovoran za saradnju od strane Italijanskog partnera je dr Elena Battaglini, a naučnik odgovoran za saradnju od strane Srbije i rukovodilac projekta na Arhitektonskom fakultetu je dr Jelena Živković, vanredni profesor.

Istraživači na projektu su:
• Fondazione Di Vittorio: dr Elena Battaglini, dr Pasquale Pignatale
• Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet: dr Zoran Đukanović, dr Vladan Đokić, dr Jelena Živković, dr Ksenija Lalović + dr Jasminka Cvejić (Šumarski fakultet)
• University of Rome La Sapienza – Faculty of Architecture: dr Francesca Giofrè
• University of Sassari – Alghero School of Architecture: dr Arnaldo Cecchini, dr Giuseppe Onni
• Univerzitet u Beogradu – Filozofski fakultet: dr Marija Babović
• Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS): dr Marina Nenković-Riznić, dr Nikola Krunić