Izložba akademske saradnje: “Beogradska škola arhitekture – vizije za Šćećin i Poznanj”

Sa otvaranja izložbe ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, 21. oktobar 2016. godine, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska | Foto © P. Rubinowicz

Izložba projekata studenata i nastavnika Arhitektonskog fakulteta u Beogradu pod nazivom ”Beogradska škola arhitekture – vizije za Šćećin i Poznanj” (Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań) održana je od 21. oktobra do 21. novembra 2016. godine u arhitektonskoj galeriji FORMa, u zgradi Građevinskog i Arhitektonskog Fakulteta u Šćećinu, Poljska. Izložba predstavlja deo ostvarenih uspešnih rezultata u okviru kontinuirane višedecenijske akademske saradnje fakulteta u Poljskoj (Poznanj i Šćećin) sa Arhitektonskim Fakultetom u Beogradu.

Saradnja fakulteta je inicirana, razvijana i uspešno vođena tokom svih ovih godina od strane prof. mr Dimitrija Mladenovića (profesora u penziji Arhitektonskog fakulteta u Beogradui gostujućeg profesora Arhitektonskog fakulteta u Poznanju), da bi vremenom postala platforma za niz zajedničkih profesionalnih i nastavnih projekata, od kojih se svakako ističu projekti prikazani na izložbi.

2015. godine potpisan je i protokol o zvaničnoj saradnji Arhitektonskog fakulteta, Univerziteta Tehnologije u Poznanju (Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej) i našeg fakuleta. U okviru ove saradnje tokom školske 2013/14. i 2014/15. godine studenti Arhitektonskog fakulteta u Beogradu realizovali su master diplomske projekte za gradove Poznanj i Šćećin u Poljskoj, a paralelno studenti sa Univerziteta u Poznanju radili su svoje diplomske projekte na lokacijama u Beogradu.

Belgrade-School-of-Architecture-Plakat_thumb

Plakat izložbe ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska

Belgrade-School-of-Architecture-003

Sa otvaranja izložbe ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, 21. oktobar 2016. godine, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska | Autor © Andrzej Fader, FaderProduction

Belgrade-School-of-Architecture-009

Sa otvaranja izložbe, govori Prof. mr Dimitrije Mladenović, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska | Autor © Andrzej Fader, FaderProduction

Na izložbi su prikazani projekti nastavnika i studenata Arhitektonskog Fakulteta, Univerziteta u Beogradu, realizovani za gradove Šćećin i Poznanj. Projektima je obuhvaćeno nekoliko tema, koje su podeljene u tri osnovne celine:

Celina 1

Konkursni projekti nastavnika Fakulteta, koji su realizovani tokom 90-tih godina prošlog veka u okviru nekoliko međunarodnih javnih konkursa za grad Šćećin.
Autori projekata – nastavnici AF:
Prof. mr Dimitrije Mladenović, prof. mr Petar Arsić, profesori u penziji
Prof. dr Vladan Đokić, v.prof. dr Ksenija Lalović, v.prof. dr Jelena Živković i v.prof. dr. Zoran Đukanović, sadašnji nastavnici AF i doc. dr Vladimir Milić.

Belgrade-School-of-Architecture-011

Sa otvaranja izložbe, govori Prof. mr Petar Arsić, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska | Autor © Andrzej Fader, FaderProduction

Celina 2

Diplomski projekti studenata AF, realizovani u okviru nastave na predmetu M9 – Master diplomski projekat, mentorski studio prof. mr Petra Arsića:
– 4 diplomska projekta za grad Šćećin, tema “Šćećin, grad na Odri”, školska 2013/14 godina;
– 3 diplomska projekta za grad Poznanj, tema “Rekonstrukcija, transformacija i unapređenje centralne gradske zone oko železničke stanice”, školska 2014/15 godine.

Belgrade-School-of-Architecture-012

Sa otvaranja izložbe, govori docent. dr Budimir Sudimac, Galeria Architektów FORMA, Šćećin, Poljska | Autor © Andrzej Fader, FaderProduction

Celina 3

Diplomski projekti studenata AF, realizovani u okviru nastave na predmetu M9 – Master diplomski projekat, mentorski studio prof. dr Vladana Đokića:

– 5 diplomska projekta za grad Poznanj, tema “ Istorijsko jezgro grada”, školska 2013/14 godina;
– 4 diplomska projekta za grad Poznanj, tema “Priobalje reke Varte”, školska 2014/15 godine.

Sve diplomske radove Celine 3 sa izložbe možete pogledati u publikaciji:
Poznanj – Revitalizacija priobalja reke Varte

U godini jubileja dva fakulteta (Jubilej: 170 godina visokoškolskog obrazovanja u oblasti arhitekture u Srbiji), izložba je otvorena 21. oktobra 2016 godine u Šćećinu, kao sastavni deo svećanog programa proslave 70 godina Građevinskog i Arhitektonskog Fakulteta u Šćećinu.

Otvaranju izložbe i svečanoj ceremoniji proslave prisustvovali su u ime našeg fakuleteta: prof.mr Dimitrije Mladenović. prof.mr Petar Arsić i doc.dr Budimir Sudimac, prodekan za nastavu fakuleta, koji su prezentovali pomenute projekte, kao i program fakulteta.

Izložba će nakon Šćećina, početkom naredne godine biti prezentovana i u Poznanju.

Sve radove sa izložbe možete pogledati na adresi: https://flic.kr/s/aHskMQbH6z