Palata_Pravde_Beograd_011_opt

Brutalizam u Beogradu: Palata pravde – razgovor sa mr Zoranom Abadićem
utorak, 29. novembar 2016, 19.00h
Galerija Kolektiv

U nastavku programa BEOGRADSKI BRUTALIZAM, Galerija Kolektiv organizuje predavanje i razgovor sa mr Zoranom Abadićem, docentom na Departmanu za arhitekturu Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

PALATA PRAVDE 1961 1963 1969 1973 / 2003 2005 / 2012 2014 / 2016. . .

Zgrada pravosudnih ustanova Palatu Pravde, kapitalno delo autora arhitekte Zorana Žunkovića, profesora arhitekte Mihaila Živadinovića i arhitekte Božidara Simovića, je na osnovu razrađenog prvonagrađenog konkursnog idejnog arhitektonskog rešenja podignuta 1973. godine. Iako je prošlo više od četiri decenije od izgradnje i formalne zaštite, zgrada “Palata pravde” sve do danas nije došla na red da bude rekonstruisana. Brojne programske i prostorne devijacije usporile su svakodnevne radne aktivnosti koje su željeno ustrojstvo pravosudnog sistema dovele do granice izdržljivosti.

Predavanje će kroz kratak pregled događaja, počev od izgradnje 1969. godine sve do izrade prvog projekta rekonstrukcije 2012. godine, ukazati na fundamentalne odlike i posebnosti zgrade, istovremeno predstaviti osnovne elemente rešenja predstojećeg unapređenja.