Stručna publikacija: Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije

Model-tipskog-suda_knjiga-01
Publikacija: Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije

Stručna monografska publikacija

U okviru programa Unapređenje dostupnosti pravde u Republici Srbiji koji u Srbiji realizuje Vlada Kraljevine Norveške zajedno sa Ministarstvom pravde Republike Srbije, Visokim savetom sudstva i sudovima u Republici Srbiji, uspešno završen jedan od centralnih projekata programa unapređenja pod nazivom “Model tipskog suda”.

Zbog stvarnih potreba za standardima pri planiranju, programiranju i projektovanju novih ili rekonstrukciji postojećih sudskih objekata, međunarodna organizacija IMG_The International Management Group je putem donacije Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Norveške inicirala ideju i u saradnji sa Visokim savetom sudstva, Ministarstvom pravde RS i ekspertima iz oblasti arhitekture i tehnologije priredila stručnu monografsku publikaciju pod nazivom: Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije, koja je u decembru 2014. godine i januaru 2015. godine (verzija na engleskom) objavljena i po usvajanju postala zvaničan dokument Ministarstva pravde RS i Visokog saveta sudstva.

Model-tipskog-suda_knjiga-02

Na 658 stranica, publikacija Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije posebno obrađuje teme koje se kao pojedinačne celine u ukupnom dokumentu izdvajaju na: programske zahteve, prostorne standarde i uslove, tehnološka rešenja, instalacije i sisteme. Publikacija postavlja programske i prostorne standarde i obrasce po kojima se, programski i prostorno, može efikasno definisati celovita struktura Osnovnog i Višeg suda Republike Srbije.

Na izradi publikacije učestvovalo je ukupno 13 eksperata i 6 saradnika.

Rukovodilac programa: Halvor Gjengstø
Rukovodilac projekta: arh. Zdravko Jovičić
Autorski tim
Glavni konsultant: docent arh. Zoran Abadić (AF)
Konsultanti: ass.arh. Jelena Bogosavljević (AF), arh. Dušan Milovanović, arh. Jelena Zagorac, arh. Mirjana Lučić, prof. dr Miomir Mijić (ETF), dim. Nenad Mutavdžić, die. Slaviša Pantelić, die. Dragan Vukojević, dig. Aleksandra Pavlović, dim. Zorana Sekulović, Aran Teodorčević i Marko Teodorčević, dig. Dušan Pačić, docent dr Goran Mandić (FB).

Publikacija Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije je u štampanoj i elektronskoj formi objavljena na srpskom i na engleskom jeziku: “Model Court Guidelines for Basic and Higher Court of the Republic of Serbia”. Belgrade: Grafolik. 662 str. ilustration, 30cm (ISBN 978-86-87219-29-8)

Srpska izdanja (štampano i elektronsko) biće uskoro dostupni u našoj školskoj biblioteci.

Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije publikacija:

Autori Abadić, Zoran, 1969-
Bogosavljević, Jelena, 1983-
Rajić, Dejan, 1969-
Milovanović, Dušan, 1980-
Mijić, Miomir, 1951-
Mutavdžić, Nenad, 1970-
Pantelić, Slaviša, 1968-
Vukojević, Dragan, 1972-
Pavlović, Aleksandra, 1965-
Sekulović, Zorana, 1982-
Teodorčević, Aran, 1952-