Elements of architecture_Venice
Izložba u Centralnom paviljonu u Đardinijima: ”Elementi arhitekture” (Elements of Architecture) ❘ Foto: Dušan Ignjatović

U okviru 14. Međunarodne izložbe arhitekture 2014. u Veneciji, 7. juna 2014. godine, grupa nastavnika i saradnika beogradskog Arhitektonskog fakulteta učestvovala je u radionici Use-ReUse: Adaptive Modernism – Biennale Sessions 2014 održanoj u Centralnom paviljonu (Padiglione Centrale), neposredno nakon ceremonije svečanog otvaranja Bijenala.

Cilj radionice bilo je kritičko preispitivanje modernističkog nasleđa u kontekstu savremenih kulturoloških, političkih, društvenih i demografskih promena, realizovano kroz tematske diskusije i prezentacije slučajeva iz SAD, Izraela, Holandije, Italije, Nemačke, Poljske, Belgije, Španije, Grčke i Srbije.

Radinica Use-ReUse_04
Radionica Use-ReUse: Adaptive Modernism – Biennale Sessions 2014 ❘ Foto: Dušan Ignjatović

Sa Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta učestvovali su: docent mr Nataša Ćuković Ignjatović (gost-moderator završne sesije i prezenter teme Use-ReUse: New Belgrade), docent arh. Dušan Ignjatović, Bojana Stanković i Nikola Macut, studenti doktorskih studija.

Učesnicima i gostima je predstavljen i distribuiran tematski zbornik Use-ReUse: New Belgrade sa tekstovima devet nastavnika i saradnika beogradskog Arhitektonskog fakulteta, a prikazana je i trilogija Stambene zgrade Srbije/Residential Buildings in Serbia, autorskog tima sa našeg fakulteta. Oba izdanja su bila veoma zapažena, uz mnoštvo pozitivnih komentara na publikovana istraživanja.

Završnoj sesiji je prisustvovao komesar nastupa Srbije na Bijenalu arh. Ivan Rašković, vanredni profesor beogradskog Arhitektonskog fakulteta, a radionicu je obišao i Rem Kolhas (Rem Koolhaas), umetnički direktor 14. Bijenala arhitekture u Veneciji.

Radinica Use-ReUse_03
Docent mr Nataša Ćuković Ignjatović (gost-moderator završne sesije i prezenter teme Use-ReUse: New Belgrade❘ Foto: Dušan Ignjatović
publikacije_AF_Venice
Radinica Use-ReUse_01