Odlikovanje Saveza pronalazača Beograda dodeljeno Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu

1089922C-468C-4607-865D-D3863DFC813AIMG_4759

Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da je Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonski fakultet, dobitnik zlatne plakete Saveza pronalazača Beograda za doprinos razvoju i populizaciji inovacija i inovativne delatnosti u svetu i kod nas.

Daleke, 1956. godine u Beogradu je formiran aktiv pronalazača koji je sledeće godine prerastao u Udruženje pronalazača a kasnije u Savez pronalazača i autora tehničkih unapređenja Beograd. Savez pronalazača Beograda je u sklopu Saveza pronalazača Jugoslavije, i Srbije delovao na jedinstvenom strateškom opredeljenju formiranja aktiva pronalazač a i organizacija koje su afirmisali stvaralaštvo i sa tim razvijali kreativne snage u masovni inovacijski pokret.
Savez ima značajnu ulogu u društvu, i to:

• Unapređenje razvoja pronalazaštva, tehničko-tehnoloških, organizacionih i drugih inovacija.
  • Organizavanje, animiranje, popularisanje pronalazačke delatnosti u svim radnim sredinama.
  • Deluje u funkciji potreba pronalazača, privrede i svih zainteresovanih subjekata.
  • Pruža potrebnu stručnu pomoć licima, radnim kolektivima i institucijama na poslovima zaštite i korišćenja rezultata inventivnog rada.
  • Stvara uslove za razvoj i negovanje svih oblika inovacija.
  • Povezuje autore inovacija i zainteresovane korisnike za realizaciju i plasman tih inovacija.
  • Razvija i neguje pronalazački podmladak za pronalazačku delatnost.
  • Aktivno učestvuje i doprinosi stvaranju i sprovođenju strategije
    tehnološkog razvoja zemlje.
  • Organizuje tradicionalnu Izložbu “PRONALAZAŠTVO BEOGRAD” sa međunarodnim učešćem.

Upravo je na ovoj izložbi, u ime Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta, plaketu primio dekan Fakulteta, prof. arh. Vladimir Lojanica.

Izložba ”Pronalazaštvo Beograd 2023” je otvorena od 13. juna 2023. godine u Etnografskom muzeju.

Dobrodošli!

pronalazaci 3