2015_Salon_otvaranje_04_o
Otvaranje izložbe 37. Salona arhitekture ❘ Foto: Veselin Milunović

Ovogodišnji 37. Salon arhitekture održaće se tradicionalno u Muzeju primenjene umetnosti od 26. marta do 30. aprila 2015. i proteći će u znaku slogana AfirmAcijA koji poentira značaj relacije Arhitekta – Arhitektura – Akcija /Afirmacija.

Namera organizatora Salona je da se prikaže, preispita, sagleda i afirmiše kompleksno polje savremene arhitekture u njegovim brojnim kontradiktornostima i aspektima jer arhitektura “pravi” i „zauzima“ prostor i ima dugotrajno dejstvo na kulturu življenja i odnosa stanovnika, kao i na sliku samog grada.

Dodatnu dinamiku i aktuelnost 37. Salonu arhitekture donosi prateći program, u okviru koga će biti predstavljen veliki broj gostiju iz zemlje i inostranstva kao i brojne teme bitne za savremenu arhitekturu i društvo. Studentska i druga zainteresovana publika imaće priliku da direktno učestvuje u okviru izložbi, eksperimentalnih i edukativnih radionica, tribina i predavanja.

Ovde možete pogledati Nagrade 37. Salona arhitekture 2015.

Organizator zadržava pravo izmene programa.

Prateći program

Prezentacije+predavanja
(31. 03. – 04. 04. 2015)

Utorak 31. mart 2015. u 19 časova

Pre Salona 2015 – “Između” i “Između niti“ – radionice tekstila

Projekat saradnje, umrežavanja i razmene iskustava realizuje se kroz izložbu radova i prezentacije projekata nastalih u nastavnom procesu četiri fakulteta arhitekture i dizajna: FPU Beograd, AF Beograd, FTN Novi Sad i GAF Niš.
Gost Pre salona 2015: Akademija lepih umetnosti, Verona, Italija.
/ galerija Žad, MPU /

Prezentacije i predavanja (31. 03. 2015 – 04. 04. 2015) – u 19 časova, svakog dana trajanja manifestacije, studenti će se družiti u galeriji Žad i razgovarati o različitim projektima fakulteta partnera.

sreda, 01. april 2015. u 19 časova

• Fakultet primenjenih umetnosti Beograd, Odsek Dizajn enterijera i nameštaja
  • Accademia di Belle Arti di Verona / Design School / Mentore: Prof. Sotirios Papadopoulos

četvrtak, 02. april 2015. u 19 časova

• Građevinsko-arhitektonski fakultet, Studijski program Arhitektura, Niš
  • Fakultet tehničkih nauka, Departman za arhitekturu i urbanizam, Novi Sad

petak, 03. april 2015. u 19 časova

• Struktura i forma – uslovljenost arhitektonikom tekstila, Zlatko Cvetković, docent FPU
  • Stvaranje uranjajućeg prostora, Leonora Vekić, docent FPU

subota, 04. april 2015. u 19 časova

• Finalne prezentacije rezultata studentskih radionica, panel diskusija

Autori: Tanja Manojlović, Tijana Sekulić, Biljana Branković i Danijela Dimković (FPU Beograd), Ana Nikezić (AF Beograd), Romana Bošković i Radomir Kojić (FTN Novi Sad), Aleksandar Milojković i Marko Nikolić (GAF Niš).

četvrtak, 02. april 2015.

Crno na belo – Party – druženje sa autorima izložbe

DJ Relja Bobić

utorak, 07.april 2015.
u 19.00 časova

Novi modeli stanovanja za ugrožene u poplavama – Izložba i razgovor

/ galerija Žad, MPU /

Novi modeli stanovanja za ugrožene u poplavama predstavlja inicijativu studenata Arhitektonskog fakulteta, kao svojevrstan doprinos rešenju situacije uzrokovane katastrofalnim majskim poplavama 2014. U ovoj inicijativi učestvovalo je 130 studenata i 20 nastavnika i saradnika organizovanih kroz sedam radionica.

Projekat je uvršten u Prateći program Salona arhitekture po specijalnoj preporuci Saveta salona arhitekture za afirmativnu akciju u arhitekturi (Učesnici u razgovoru će biti naknadno navedeni).

sreda, 08. april 2015.

Prezentacija ALU KÖNIG STAHL d.o.o. – glavni sponzor Salona arhitekture

/ galerija Žad, MPU /

Tema prezentacije su noviteti u proizvodnom programu kompanija Schuco i Jansen u oblasti fasadnih zastakljenih aluminijumskih i čeličnih sistema, koji su premijerno predstavljeni na najvećem sajmu građevinarstva u Evropi – BAU Minhen u januaru 2015.

četvrtak, 09. april 2015.

Komunikacije i CEP – razgovor povodom izložbe

Učesnici u razgovoru: Bratislav Gaković, Marin Krešić, Miodrag Ferenček, Nataša Janković
Razgovor vodi: Snežana Ristić
Uvodna reč: Ljiljana Miletić Abramović
/ galerija Anastas I sprat, MPU /

četvrtak, 16. april 2015.

Crno na belo – Konkursi – razgovor povodom izložbe

Učesnici u razgovoru: Bratislav Gaković, Branislav Mitrović, Zoran Lazović, Dragan Stamenović
Razgovor vodi: Snežana Ristić

+ Promocija kataloga 37. Salona arhitekture

utorak, 21. april 2015.
u 19.00 časova

Uputstvo za definisanje modela tipskog suda za Osnovni i Viši sud Republike Srbije – prezentacija publikacije

Učesnici u razgovoru:
Sudija Aleksandar Stoiljkovski, Dipl.prav. / Visoki savet sudstva R. Srbije, predstavnik vlasnika projekta;
Zdravko Jovičić, d.i.a., rukovodilac projekta, predstavnik inicijatora projekta / International Management Group-IMG;
docent Zoran Abadić, d.i.a., autor – glavni konsultant / Arhitektonski fakultet UB;
asistent Jelena Bogosavljević, m.i.a., autor – konsultant / Arhitektonski fakultet UB;
Moderator: Zoran Abadić
/ Žad, MPU /

sreda, 22. april 2015.
u 18.00 časova

“Pejzažna arhitektura danas” – panel diskusija

Mesec april je zvanični mesec u kome se obeležava i promoviše delatnost u oblasti pejzažne arhitekture a 22. april je Dan planete Zemlje.
Učesnici: prof. dr Jasminka Cvejić, pejz. arh., doc. dr Mirjana Sekulić, pejz. arh. i prof. Zoran Lazović, arh.
Moderator: Aleksandar Bobić, pejz. arh.

četvrtak, 23. april 2015.
u 19.00 časova

Tribina: Stanovanje industrijske moderne – Koncepti stana i njegova realizacija u uslovima industrijske gradnje

Organizator: Docomomo
Uvodna reč kustosa Salona: mr Ljiljana Miletić Abramović, istoričar arhitekture i umetnosti