2015_Salon_otvaranje_04_o
Отварање изложбе 37. Салона архитектуре ❘ Фото: Веселин Милуновић

Овогодишњи 37. Салон архитектуре одржаће се традиционално у Музеју примењене уметности од 26. марта до 30. априла 2015. и протећи ће у знаку слогана АфирмАцијА који поентира значај релације Архитекта – Архитектура – Акција /Афирмација.

Намера организатора Салона је да се прикаже, преиспита, сагледа и афирмише комплексно поље савремене архитектуре у његовим бројним контрадикторностима и аспектима јер архитектура “прави” и „заузима“ простор и има дуготрајно дејство на културу живљења и односа становника, као и на слику самог града.

Додатну динамику и актуелност 37. Салону архитектуре доноси пратећи програм, у оквиру кога ће бити представљен велики број гостију из земље и иностранства као и бројне теме битне за савремену архитектуру и друштво. Студентска и друга заинтересована публика имаће прилику да директно учествује у оквиру изложби, експерименталних и едукативних радионица, трибина и предавања.

Овде можете погледати Награде 37. Салона архитектуре 2015.

Организатор задржава право измене програма.

Пратећи програм

Презентације+предавања
(31. 03. – 04. 04. 2015)

Уторак 31. март 2015. у 19 часова

Пре Салона 2015 – “Између” и “Између нити“ – радионице текстила

Пројекат сарадње, умрежавања и размене искустава реализује се кроз изложбу радова и презентације пројеката насталих у наставном процесу четири факултета архитектуре и дизајна: ФПУ Београд, АФ Београд, ФТН Нови Сад и ГАФ Ниш.
Гост Пре салона 2015: Академија лепих уметности, Верона, Италија.
/ галерија Жад, МПУ /

Презентације и предавања (31. 03. 2015 – 04. 04. 2015) – у 19 часова, сваког дана трајања манифестације, студенти ће се дружити у галерији Жад и разговарати о различитим пројектима факултета партнера.

среда, 01. април 2015. у 19 часова

• Факултет примењених уметности Београд, Одсек Дизајн ентеријера и намештаја
  • Accademia di Belle Arti di Verona / Design School / Mentore: Prof. Sotirios Papadopoulos

четвртак, 02. април 2015. у 19 часова

• Грађевинско-архитектонски факултет, Студијски програм Архитектура, Ниш
  • Факултет техничких наука, Департман за архитектуру и урбанизам, Нови Сад

петак, 03. април 2015. у 19 часова

• Структура и форма – условљеност архитектоником текстила, Златко Цветковић, доцент ФПУ
  • Стварање урањајућег простора, Леонора Векић, доцент ФПУ

субота, 04. април 2015. у 19 часова

• Финалне презентације резултата студентских радионица, панел дискусија

Аутори: Тања Манојловић, Тијана Секулић, Биљана Бранковић и Данијела Димковић (ФПУ Београд), Ана Никезић (АФ Београд), Романа Бошковић и Радомир Којић (ФТН Нови Сад), Александар Милојковић и Марко Николић (ГАФ Ниш).

четвртак, 02. април 2015.

Црно на бело – Party – дружење са ауторима изложбе

DJ Реља Бобић

уторак, 07.април 2015.
у 19.00 часова

Нови модели становања за угрожене у поплавама – Изложба и разговор

/ галерија Жад, МПУ /

Нови модели становања за угрожене у поплавама представља иницијативу студената Архитектонског факултета, као својеврстан допринос решењу ситуације узроковане катастрофалним мајским поплавама 2014. У овој иницијативи учествовало је 130 студената и 20 наставника и сарадника организованих кроз седам радионица.

Пројекат је уврштен у Пратећи програм Салона архитектуре по специјалној препоруци Савета салона архитектуре за афирмативну акцију у архитектури (Учесници у разговору ће бити накнадно наведени).

среда, 08. април 2015.

Презентација ALU KÖNIG STAHL d.o.o. – главни спонзор Салона архитектуре

/ галерија Жад, МПУ /

Тема презентације су новитети у производном програму компанија Сцхуцо и Јансен у области фасадних застакљених алуминијумских и челичних система, који су премијерно представљени на највећем сајму грађевинарства у Европи – БАУ Минхен у јануару 2015.

четвртак, 09. април 2015.

Комуникације и ЦЕП – разговор поводом изложбе

Учесници у разговору: Братислав Гаковић, Марин Крешић, Миодраг Ференчек, Наташа Јанковић
Разговор води: Снежана Ристић
Уводна реч: Љиљана Милетић Абрамовић
/ галерија Анастас I спрат, МПУ /

четвртак, 16. април 2015.

Црно на бело – Конкурси – разговор поводом изложбе

Учесници у разговору: Братислав Гаковић, Бранислав Митровић, Зоран Лазовић, Драган Стаменовић
Разговор води: Снежана Ристић

+ Промоција каталога 37. Салона архитектуре

уторак, 21. април 2015.
у 19.00 часова

Упутство за дефинисање модела типског суда за Основни и Виши суд Републике Србије – презентација публикације

Учесници у разговору:
Судија Александар Стоиљковски, Дипл.прав. / Високи савет судства Р. Србије, представник власника пројекта;
Здравко Јовичић, д.и.а., руководилац пројекта, представник иницијатора пројекта / Интернатионал Манагемент Гроуп-ИМГ;
доцент Зоран Абадић, д.и.а., аутор – главни консултант / Архитектонски факултет УБ;
асистент Јелена Богосављевић, м.и.а., аутор – консултант / Архитектонски факултет УБ;
Модератор: Зоран Абадић
/ Жад, МПУ /

среда, 22. април 2015.
у 18.00 часова

“Пејзажна архитектура данас” – панел дискусија

Месец април је званични месец у коме се обележава и промовише делатност у области пејзажне архитектуре а 22. април је Дан планете Земље.
Учесници: проф. др Јасминка Цвејић, пејз. арх., доц. др Мирјана Секулић, пејз. арх. и проф. Зоран Лазовић, арх.
Модератор: Александар Бобић, пејз. арх.

четвртак, 23. април 2015.
у 19.00 часова

Трибина: Становање индустријске модерне – Концепти стана и његова реализација у условима индустријске градње

Организатор: Docomomo
Уводна реч кустоса Салона: мр Љиљана Милетић Абрамовић, историчар архитектуре и уметности