OBAVEŠTENJE ZA STUDENTE II GODINE MAS ARHITEKTURA 2015/16 (25.09.2015)
Spiskovi studenata i raspored sala za MASA-23050 Izborni predmet 3 – AT

broj šifra Master akademske studije Arhitektura 2015/16
II godina – 3. semestar
ZAJEDNIČKI PREDMETI ZA SVE MODULE
(Modul – A, U, AT, AK)
21 MASA-23050

Izborni predmet 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE

Predmeti izbornog bloka:
1. MASA-23050-01: Obnova zgrada u kontekstu održive arhitekture
2. MASA-23050-02: Tehnologije obnove zgrada
3. MASA-23050-03: Osvetljenje u enterijeru
4. MASA-23050-04: Specijalne konstrukcije
5. MASA-23050-05: Prethodno napregnute konstrukcije
6. MASA-23050-06: Rekonstrukcija i sanacija objekata visokogradnje
7. MASA-23050-07: Drvene strukture
8. MASA-23050-08: LEED i ekološki aspekti arhitektonske prakse

Lista izbornih predmeta:

201516_MASA-23050-01-OBNOVA-ZGRADA-U-KONTEKSTU-ODRZIVE-ARH_o
71 Via Boncompagni, Rim | © MAD Architects

MASA-23050-01: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE:
OBNOVA ZGRADA U KONTEKSTU ODRŽIVE ARHITEKTURE

dr Milica Jovanović Popović, redovni profesor

MAD architects, Kina kao autori projekta rekonstrukcije, napravili su veliki korak kada su uspeli da dobiju odobrenje za rekonstrukciju stare poslovne zgrade u urbanom tkivu Rima čije je rušenje inače planirano. Nakon uklanjanja fasade i svih instalacionih sistema, u okviru zadržane primarne konstrukcije, isprojektovana je stambena namena sa korišćenjem elemenata zelene i održive arhitekture.

KURIKULUM: OBNOVA ZGRADA U KONTEKSTU ODRŽIVE ARHITEKTURE FORMULAR: OBNOVA ZGRADA U KONTEKSTU ODRŽIVE ARHITEKTURE

201516_MASA-23050-03_OSVETLJENJE-U-ENTERIJERU_o

Joyce Wang – restoran AMMO, Hong Kong | Foto © Edmon Leong/Gestalten

MASA-23050-03: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE:
OSVETLJENJE U ENTERIJERU

dr Lidija Đokić, redovni profesor

Upoznavanje sa uslovima i principima projektovanja osvetljenja u enterijeru. Analiziraju se kriterijumi za projektovanje osvetljenja kroz zahteve korisnika, funkciju, primenjene materijale, kao i fizičke odlike prostora. Uticaji na kvalitet osvetljenja se sagledavaju u okviru opšte arhitektonske koncepcije.

KURIKULUM: OSVETLJENJE U ENTERIJERU FORMULAR: OSVETLJENJE U ENTERIJERU

201415_MASA23050-05_PRETHODNO-NAPREGNUTE-KONSTRUKCIJE_o

Prof. dr Milan Glišić – Pojednostavljen princip prednaprezanja

MASA-23050-05: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE:
PRETHODNO NAPREGNUTE KONSTRUKCIJE

dr Milan Glišić

Ideja i primena prethodno napregnutih betonskih konstrukcija datira od samih početaka korišćenja armiranog betona kao konstruktivnog elementa. U savremenoj praksi primena ovih konstrukcija je omogućila realizaciju mnogih ideja arhitekata pri čemu se optimalno realizuju vremenski i finansijski parametri izgradnje.

KURIKULUM: PRETHODNO NAPREGNUTE KONSTRUKCIJE FORMULAR: PRETHODNO NAPREGNUTE KONSTRUKCIJE

201516_MASA-23050-06-REKONSTRUKCIJA-I-SANACIJA-OBJEKATA-VISOKOGRADNJE_o

Foto © dr Nenad Šekularac

MASA-23050-06: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE:
REKONSTRUKCIJA I SANACIJA OBJEKATA VISOKOGRADNJE

dr Nenad Šekularac, vanredni profesor

Upoznavanje sa osnovnim principima rekonstrukcije i sanacije objekata visokogradnje kao veoma važnim delom inženjerske delatnosti iz oblasti arhitekture i građevinarstva predstavlja cilj ovog predmeta. Sticanje neophodnih znanja iz ove oblasti uz upoznavanje sa logikom konstruisanja, rekonstruisanja u cilju promene namene prostora, kao i saniranja i otklanjanje problema nastalih pod dejstvom raznih uzroka.
Upoznavanje sa problematikom rekonstrukcije i sanacije objekata visokogradnje, kroz metode konstruktivne sanacije temelja, zidova, međuspratnih tavanica, lukova, svodova, kupola, dimnjaka i ostalih delova arhitektonskih objekata visokogradnje, predstavlja neiscrpnu oblast istraživanja i rada i tretira se sa aspekta statičko-konstruktivne zaštite, materijalizacije i detalja, kao i primene stečenih znanja u praksi – u postupku rekonstrukcije i sanacije obj. visokogradnje kao i na objektima graditeljske prošlosti.

KURIKULUM: REKONSTRUKCIJA I SANACIJA OBJEKATA VISOKOGRADNJE FORMULAR: REKONSTRUKCIJA I SANACIJA OBJEKATA VISOKOGRADNJE

201516_MASA-23050-07_DRVENE-STRUKTURE_o

Foto © dr Žikica Tekić

MASA-23050-07: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJE:
DRVENE STRUKTURE

dr Žikica Tekić, docent

Predmetom je obuhvaćeno područje oblikovanja savremenih drvenih struktura – industrijalizovanih sistema građenja, po principima otvorene prefabrikacije. Studentima se, kroz ciklus predavanja, prezentuje sistem Lakih krovnih vezača. U sklopu predavanja, kroz prikaz brojnih primera realizovanih konstrukcija, studentima se prezentuje široko polje primene drvenih rešetkastih nosača u sistemu LKV, u arhitektonskom konstrukterstvu. Predmet rada je zasnovan na principima modernog projektovanja konstrukcija u drvetu, u oblasti kreiranja različitih oblika drvenih struktura. Materija koja se izlaže u sklopu ovog predmeta, pruža mogućnost studentima da svoj rad na projektovanju drvenih struktura podignu na viši nivo, primenom definisanih principa oblikovanja nosača i principa funkcionalne organizacije drvenih struktura.

KURIKULUM: DRVENE STRUKTURE FORMULAR: DRVENE STRUKTURE

© [2013 - 2018] Univerzitet u Beogradu - Arhitektonski Fakultet | University of Belgrade - Faculty of Architecture