Promocija knjige eseja

Utorak, 24. oktobar 2017. u 18.00h
Kula Nebojša, Kalemegdan, Donji grad

Urednici: Ajla Selenić i dr Vladan Đokić

Juhani Pallasmaa, jedan od najznačajnijih svetskih arhitekata, fenomenologa i predavača, biće ponovo gost Arhitektonskog fakulteta, povodom objavljivanja zbirke njegovih eseja Prostor vremena.

Ovom neobimnom ali tematski sadržajnom monografskom publikacijom, značajnom ne samo za arhitektonsku profesionalnu zajednicu već i za širu čitalačku publiku, predstavlja se prvi put na srpskom jeziku, kao transdisciplinarni presek dela ovog izuzetnog autora i mislioca ne samo o arhitekturi, već i o mnogim drugim, fenomenološkim, kulturološkim, psihološkim i posebno umetničkim oblastima koje su inherentne stvaralaštvu, kao i samom unutrašnjem biću čoveka, sa svim svojstvima osetljivosti, krhkosti, nastanjenim sećanjima, imaginacijom, snovima i poetskim nadahnućem.

Svojom inspirativnom percepcijom arhitekture prožetom osećanjima čovečnosti, empatije, dobronamernosti i težnjom za očuvanjem civilizacijske baštine kulture u svetu, Juhani Pallasmaa kritikuje hladnu otuđenost današnje tehnologizovane arhitektonske prakse, zalažući se za arhitekturu zasnovanu na osećaju ukorenjenosti mesta i identiteta, arhitekturu koja svoju suštinu vidi kao egzistencijalni temelj u izgrađivanju razumevanja sveta i nas samih i kao “odbranu autentičnosti ljudskog iskustva.“