Gostujuće predavanje: Dizajn istraživanja u arhitekturi – Marej Frejzer (Murray Fraser)

Sunbird Pavilion at the Dreamspace Gallery, London 2012. Designed by Palestine Regeneration Team (Murray Fraser, Nasser Golzari and Yara Sharif) © Murray Fraser

Pozivamo vas na gostujuće predavanje ”Dizajn istraživanja u arhitekturi” (Design Research in Architecture) britanskog profesora arhitekture Marej Frejzer-a sa Bartlet škole arhitekture, Univerziteta koledža Londona.

“Postoje mnogi spoljni i unutrašnji uticaji na arhitektonsko znanje, to je sigurno, ali je jednako sigurno da se stvaraju nove forme sagledavanja i znanja. Kao takva, arhitektura pravi autentični diskurs i polje delovanja, čak i ako u sebi sadrži bezbroj mišljenja, a ni najmanje o tome kako odrediti šta je zapravo arhitektura.” (Citat | Murray Fraser. “Introduction”. In Design Research in Architecture, edited by Murray Fraser. Farnham: Ashagate, 2013.)

murray-fraser-bannister_opt

Profesor arhitekture Marej Frejzer (Murray Fraser)

Biografija:
Marej Frejzer (Murray Fraser) je profesor arhitekture i globalne kulture na Bartlet arhitektonskoj školi u Londonu (The Bartlett School of Architecture, UCL) i Prodekan za istraživanje na Bartlet fakultetu izgrađene sredine, London (The Bartlett Faculty of the Built Environment, London). Publikovao je brojne radove u oblastima dizajna, arhitektonske istorije i teorije, urbanizma, post-kolonijalizma i studija kulture.

Njegova knjiga Architecture and the ‘Special Relationship’ (Routledge) nagrađena je 2008. godine RIBA President’s Award for Outstanding University-Located Research i iste godine nagradom Bruno Zevi (Bruno Zevi Prize) od strane Međunarodnog komiteta arhitektonskih kritičara (International Committee of Architectural Critics).

Knjige koje je uredio uključuju Architecture and Globalisation in the Persian Gulf Region i Design Research in Architecture (obe publikovane u izdavaštvu Ashgate, 2013).

Koosnivač je internet izdanja Archigram Archival Project, koje je ušlo u najuži izbor za 2010 RIBA President’s Research Awards i presedavao je istraživačkoj grupi RIBA’s Research and Innovation Group.

Trenutno je glavni urednik ARENA Journal of Architectural Research (AJAR) i takođe je generalni urednik novog 21. izdanja Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture (Bloomsbury) koji izlazi 2017. godine.

Organizacija:
profesor mr Branko Pavić, docent dr Đorđe Stojanović, asistent arh. Anđelka Ćirović

Vreme i mesto

/četvrtak, 22. oktobar 2015./