logo-partnaz-14MIA-CMYK

U četvrtak, 5. juna 2014. na Venecijanskom bijenalu arhitekture 2014 (14. Mostra Internazionale di Architettura), svečano je otvoren paviljon Srbije koji će predstaviti Projekat 14-14 autorskog tima: Zlatko Nikolić, Aleksandar Hrib, Marko Salapura, Igor Sladoljev, Jelena Radonjić u saradnji sa Srđanom Kečom i Andreom Palašti.

14-14_01

Na  14. međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji pod nazivom ”Osnove” (Fundamentals), predstaviće se 65 nacionalnih predstavnika u prostoru Đardina, Arsenala i u gradu Veneciji. Pod vođstvom umetničkog direktora, holandskog arhitekte Rema Kolhasa, zemlje učesnici pozvane su da svaka na svoj način odgovore na problem brisanja nacionalnih obeležja u arhitekturi u korist prihvatanja jednog univerzalnog modernog jezika.

Postavka srpskog tima razvijana je kroz dva tematsko-prostorna segmenta: 100 radova i filmsku instalaciju Muzej Revolucije, sa idejom da priroda jednog gradi kontekst za onog drugog. Unutrašnji prostor, ispunjen dnevnim svetlom, čini okvir od stotinu karakterističnih arhitektonskih projekata nastalih od 1914. do 2014. godine, dok se okolni prostor bavi jednim projektom — Muzejom Revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije arhitekte Vjenceslava Rihtera (Vjenceslav Richter).

Muzej Revolucije (3 – kanalna video instalacija, 2014), Trejler – Paviljon Srbije, Venecija | Autori: Srđan Keča i 14-14

Složeni posao organizacije nastupa bijenalu, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je u svojstvu pokrovitelja poverilo Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije.

Komesar nastupa Srbije na 14. Muđunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji je arhitekta Ivan Rašković a stručni savet Ministarstva kulture i informisanja čine: Ljiljana Miletić Abramović, Igor Marić, Radivoje Dinulović, Milan Đurić, Vladimir Milenković, Miroslava Petrović Balubdžić, Borislav Petrović.

14-14_02

Pročitajte opširnije o Venecijanskom bijenalu arhitekture 2014: ovde.

Fotografije sa otvaranja paviljona Srbije: