8. Naučna konferencija „Mesta i tehnologije“ Arhitektonski fakultet, 19 – 21.10.23.

20231020_172639

Naučna konferencija koja se svake godine održava na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu a koju su osnovale – Direktorka konferencija prof. dr Aleksandra Đukić, prof. dr Eva Vaništa Lazarević, prof. dr Aleksandra Krstić Furundžić i prof. dr Milena Vukmirović sa Šumarskog fakulteta, okupila je ove godine preko 100 naučnih radova iz preko 24 zemlje učesnice.

Uz saradnju sa CIRRE iz Slovenije, predstavila su se četiri uvodničara i održan je okrugli sto na temu pametnih gradova i održivosti te skoro nerešivih urbanih problema današnjice.
Veliki broj slušalaca među kojima je bio značajan broj studenata i doktoranata učestvovao je aktivno i na glavnom plenumu i kasnijem predstavljanju po sesijama. Izdvojili su se posebno doktoranti iz Pečuja, grada regionalnog partnera, u kojem je već jednom održana PT konferencija i koji će najverovatniji biti i sledeći domaćini. Naime, u proteklih 8 godina Konferencija se svake druge godine selila i regionalno: u Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku. Poslednjih godina na konferenciji imamo goste i van Evropskog kruga.

Konferenciju je otvorio Dekan Arhitektonskog fakulteta Prof. Vladimir Lojanica.
Medijski propraćena, informacija o temama i izjave učesnika su predstavljeni na Dnevniku RTS.a i u Jutarnjoj hronici sa temom o Zelenim gradovima i uopšte gradovima budućnosti.

U subotu, kao tradicionalan događaj, održan je ovog puta konferencijski izlet u Golubac, koji je i inače case-study regionalnog projekta Danurb, kojeg je predstavio na konferenciji G. Balint Kadar iz Budimpešte. Na ovom projektu Arhitektonski fakultet učestvuje već više godina.

Konferencijski sponzor je bila kompanije „ALUMIL“.

Places and Technologies (www.placesandtechnologies.comkonferencija je već postala prepoznatljiv motiv i brend Arhitektonskog fakulteta i uspešno predstavlja sliku škole u javnosti te ojačava nastupom i izdatim publikacijama njen položaj u naučnim i profesionalnim krugovima.

20231020_150352

20231020_131340