Misliliste 05

Mislilište je otvoreno 6. oktobra sa temama ŠKOLA I/ILI NASILJE I SOCIJALIZACIJA I/ILI INDIVIDUALIZACIJA.

Ovim putem Vas pozivamo da uzmete učešće u narednim sesijama o obrazovanju otvorenih tribina Mislilište, koje se održavaju u naredna dva petka (13. i 20. oktobra 2023. godine)  u terminu od 17 do 20,30 časova u dvorištu Kapetan-Mišinog zdanja.

SESIJA 1
ŠKOLA I/ILI NASILJE

Da li školovanje predstavlja branu nasilju ili je instrument sistemskog nasilja? I kakvo školovanje? Da li se nasilje takoreći slučajno dešava i u školama ili ga one nekako (re)produkuju? Ne postoji li izvesno nasilje na svim nivoima obrazovanja i koji su mehanizmi koji ga čine prihvatljivim ili čak poželjnim?

Rečitativ
Rasprava
moderatorka: Milica Sekulović
pedagoškinja, Institut za filozofiju i društvenu teoriju
uvodničari: Aleksandra Ilić Rajković
pedagoškinja, Filozofski fakultet
Tamara Džamonja Ignjatović
psihološkinja, Filozofski fakultet
Mirko Filipović
sociolog, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju

SESIJA 2
SOCIJALIZACIJA I/ILI INDIVIDUALIZACIJA

Kako zajednica, najčešće istovremeno, postavlja (naizgled?) protivrečne ciljeve obrazovanja: i društvena integracija i proizvodnja samosvojnih pojedinaca? Da li je moguće, nužno i uopšte poželjno oba: “individualizacija kroz socijalizaciju”? Ako ne, čemu dati prednost; s obzirom na kakvu viziju svrhe obrazovanja? Ugrubo: obrazovanje kao priprema za tržište rada, za kvalifikovanog građanina ili samousavršavanje? U kojoj meri takva odluka zavisi i od lokalnog stanja društva? Da li, najzad, proklamovana univerzalna dostupnost i inkluzivnost obrazovnih ustanova jemči ili simulira i jednakost uslova obzraovanja i njegov kvalitet. Obrazovanje dostupno svima ili privilegija? Privilegija bogatih ili izvrsnih?

Rečitativ
Rasprava