2018_Poseta-Beogradskoj-tvrdjavi_01

U poseti Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda | Foto © dr Mirjana Roter Blagojević

Beogradska-tvrdjava_logo120x120 zzskgb_logo120px

Master akademske studije Arhitektura – I godina:
Istorija i teorija 2: Savremeni principi očuvanja graditeljskog nasleđa
Izborni predmet 2 – Arhitektura: Srednjovekovni utvrđeni gradovi u Srbiji – proučavanje i obnova

Integrisane osnovne i master akademske studije arhitekture – IV godina:
Istorija i teorija 2: Savremeni principi očuvanja graditeljskog nasleđa

U okviru nastave u prolećnom semestru školske 2017/2018. godine na prvoj godini Master akademskih studija Arhitektura i četvrtoj godini Integrisanih osnovne i master akademskih studija arhitekture Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, iz predmeta Istorija i teorija 2: Savremeni principi očuvanja graditeljskog nasleđa i Izbornog predmeta 2 – Arhitektura: Srednjovekovni utvrđeni gradovi u Srbiji – proučavanje i obnova, u ponedeljak, 02. aprila 2018. godine realizovana je organizovana poseta Beogradskoj tvrđavi i Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

2018_Poseta-Beogradskoj-tvrdjavi_02

Ispred obnovljene Česme Mehmed-paše Sokolovića | Foto © dr Mirjana Roter Blagojević

Nastavnici prof. dr Mirjana Roter Blagojević i doc. dr Marko Nikolić zajedno sa Pomoćnicom direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Ivanom Filipović Jork, dipl. inž. arh, studentima su kroz obilazak tvrđave prezentirali dosadašnja iskustva i pristupe zaštiti i prezentaciji bedema, kula, kapija i građevina, sa posebnim osvrtom na najnovije pristupe obnovi i prezentaciji Česme Mehmed-paše Sokolovića, kao i obnovi i prezentaciji Turbeta Damad Ali paše.

Beogradska-tvrdjava_Cesma-Mehmed-pase-Sokolovica

Rekonstrukcija, restauracija i prezentacija česme Mehmed paše Sokolovića na Beogradskoj tvrđavi, 2017. | Foto © Beogradska tvrđava

Poseta Beogradskoj tvrđavi, zaštićenom kulturnom dobru, bila je od izuzetnog značaja za studente, jer su od stručnjaka Zavoda koji se neposredno bavi tvrđavom, saznali značajne informacije o problemima i mogućnostima njene zaštite i revitalizacije. Takođe je nastavljena i saradnja između Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, sa ciljem da se ona i dalje razvija na narednim temama iz zaštite i revitalizacije Beogradske tvrđave koje se mogu obrađivati sa studentima u okviru nastave na pomenutim predmetima.

Beogradska-tvrdjava_Turbe-Damad-Ali-pase

Rekonstrukcija i restauracija Turbeta Damad Ali paše na Beogradskoj tvrđavi, 2017. | Foto © Beogradska tvrđava

2018_Poseta-Beogradskoj-tvrdjavi_03

Maketa Beogradske tvrđave | Foto © dr Mirjana Roter Blagojević