Bauhaus-center-Tel-Aviv-logo

Izložba fotografija
Očuvanje i obnova: Bauhaus i zgrade međunarodnog stila u Tel Avivu

Priredio: Dr Miha Gros (Micha Gross)
Dizajn: Zaron Levi (Yaron Levi)

Galerija Aula, Arhitektonski fakultet u Beogradu
april – maj 2017.

Tel Aviv, poznat i kao Beli grad, čuva više od 4.000 građevina u ovom svedenom stilu, jasnih linija, koje su tridesetih godina 20. veka izgradile nemačke arhitekte jevrejskog porekla. Ovih belih Bauhaus zgrada je više u Tel Avivu nego u svim gradovima sveta zajedno, i veliki broj njih je 2003. godine uvršten na Uneskovu listu svetske kulturne baštine (White City – UNESCO World Heritage Site). Bauhaus centar iz Tel Aviva nam u okviru svoje putujuće izložbe predstavlja neke od najreprezentativnijih građevina.

Bauhaus centar u Tel Avivu predstavio je 2003. godine izložbu i knjigu pod naslovom „Obnova Bauhausa u Tel Avivu: Renoviranje zgrada međunarodnog stila u Belom gradu“ koju je priredio Šmuel Javin. Tada se tek počinjalo sa procesom konzervacije zgrada u Tel Avivu i činilo se da je ta tema relevantna uglavnom za stručnjake na tom polju. Međutim, vremenom je i javnost postala zainteresovana za modernu arhitekturu u Tel Avivu i njeno očuvanje.

Zbog toga je Bauhaus centar u Tel Avivu odlučio da priredi ovu izložbu i novu knjigu kako bi predstavio renovirane zgrade uz fotografije njihovih pređašnjih stanja i arhitektonskih planova. Sve to u nadi da će se svi vlasnici zgrada u Tel Avivu koje su predviđene za konzervaciju uveriti u mogućnosti očuvanja njihove imovine. Bauhaus centar veruje da će jednoga dana predstaviti čitav Beli grad, obnovljen i očuvan.

Izložba predstavlja 25 projekata obnove u formi plakata 100 x 70 cm i dobijena je ljubaznošću Ambasade Izraela u Beogradu.

Dr Miha Gros, jedan od osnivača Bauhaus centra i urednik izložbe u intervjuu za list Politika: Novo bauhaus srce

Dobrodošli na izložbu!

Logo_Embassy-of-Israel-in-Belgrade_opt

Izvor: Dezeen
Autor teksta: Dan Howarth

10 najboljih primera bauhaus stambene arhitekture Tel Aviva

Tel Aviv je dom jednoj od najbolje očuvanih kolekcija arhitekture bauhausa i internacionalnog stila na svetu. Miha Gros (Micha Gross) iz Izraelskog Bauhaus centa izabrao je 10 najvažnijih primera ove arhitekture.

Preko 4000 zgrada bauhaus stila su konstruisane u Tel Avivu, između 1920. i 1940. godine, po nacrtima nemačko-jevrejskih arhitekata koji su emigrirali u region nakon uspona nacista.

Oni su svoju novu arhitekturu grada bazirali na učenjima čuvene Bauhaus umetničke škole, koja je trajala od 1919. do 1933. godine.

Najveći broj zgrada odlikuju elementi tipični za modernizam – nedekorisane površine, trakasti nizovi prozora, ravni krovovi, spoljni prostor uređen za život i stubovi – ali su odvojeno definisani od modernističkog pokreta, jer elementi slede strožija pravila izražavanja zapremine, vizuelne ravnoteže i ne-ornamentike.

Njihov stil je takođe poznat kao internacionalni stil, čiji naziv su osmislili američki arhitekti Filip Džonson (Philip Johnson) i Henri-Rasel Hitčkok (Henry-Russell Hitchcock) za izložbu u Njujorkškom muzeju moderne umetnosti (MOMA) 1932. godine.

Većina primera iz Tel Aviva nalazi se u centralnom Belom gradu – mestu sa Uneskove liste svetske kulturne baštine, koje je zaštićeno zbog toga što je “izuzetan primer planiranja novih gradova i arhitekture sa početka 20. veka”.

Bauhaus centar u Tel Avivu je osnovan 2000. godine u zoni Belog grada, kako bi se uzdigla svest o nasleđu i podstakli radovi na zaštiti. Centar sadrži biblioteku, prodavnicu i galeriju za izložbe, i nudi arhitektonske ture za posetioce i entuzijaste.

Ko-osnivač Bauhaus centra Miha Gros je izabrao deset najboljih primera stambene arhitekture bauhausa iz Tel Aviva. To su projekti koji se pojavljuju i u njegovoj knjizi: “Očuvanje i obnova – Bauhaus i zgrade međunarodnog stila u Tel Avivu” (Preservation and Renewal: Bauhaus and International Style Buildings in Tel Aviv). Pogledajte izabrane primere:

Opširnije o svakoj zgradi možete pročitati na stranici Dezeen magazina

Bruno-House,-3-Strauss-Street-by-Ze'ev-Haller,-1933_Photo_Amit_Geron_01

Bruno House, 3 Strauss Street by Ze’ev Haller, 1933 | Photograph by Amit Geron

Jacobson's-Building,-28-Levontin-Street-by-Emanuel-Halbrecht,-1937_Photo_Mikaela_Burstow_01

Jacobson’s Building, 28 Levontin Street by Emanuel Halbrecht, 1937 | Photograph by Mikaela Burstow

Rubinsky-House,-65-Shenkin-Street-by-Abraham-Markusfeld,-1935_01

Rubinsky House, 65 Shenkin Street by Abraham Markusfeld, 1935

Braun-Rabinsky-House,-82-Rothschild-Boulevard-by-Josef-and-Ze'ev-Berlin,-1932_Photo_Nir_Ovadya_01

Braun-Rabinsky House, 82 Rothschild Boulevard by Josef and Ze’ev Berlin, 1932 | Photograph by Nir Ovadya

61-Rothschild-Boulevard-by-Salomon-Gepstein,-1932_Photo_Stas_Korolev_courtesy_ODO_Arch_01

61 Rothschild Boulevard by Salomon Gepstein, 1932 | Photograph by Stas Korolev, courtesy of ODO Arch