2016_On-Architecture_Micro-Macro

01-15. decembar 2016.
Galerija nauke i tehnologije
Srpska akademija nauka i umetnosti, Đure Jakšića 2, Beograd

STRAND – Asocijacija za razvoj održive urbane zajednice objavljuje poziv za IV međunarodnu izložbu radova pod nazivom Skala dizajna – Od mikro do makro – Od nameštaja do urbanog dizajna, koja će se održati od 01. do 15. decembra 2016. godine u Galeriji nauke i tehnike, Srpske akademije nauke i umetnosti (Đure Jakšića 2, Beograd). Izložba će biti takmičarskog karaktera, a poziv je otvoren od 15. juna do 15. septembra 2016.

Poziv za učešće je upućen istraživačima i profesionalcima iz oblasti arhitekture, enterijera, dizajna, umetnosti, tehnologije, fotografije. Pozivamo vas da prijavite originalne radove na sledeće teme (ali ne i ograničeno samo na njih):

Prema skali – dizajn mikro i makro
Mikro: arhitektura, enterijer, dizajn nameštaja – kućnog i uličnog
Makro: javni prostor, urbani dizajn, smart dizajn

Prema temi
• Novomedijski pristup – novi materijali i dizajn
• Kulturni identitet i tradicija kao inspiracija za dizajn
• Dizajn korisnika – “demokratizacija” dizajna kroz masovnu upotrebu
• Personalizacija prostora dizajnom
• Dizajn kao briga za socijalno ugrožene i neuređena mesta
• Humani dizajn

Povezani tekstovi:
Konferencija i izložba: O arhitekturi: Skala dizajna – Od Mikro do Makro
Konferencija i izložba: O arhitekturi – Obnoviti gradove obnovom arhitekture
Konferencija i izložba: ON ARCHITECTURE – REWORKING
Predavanja i radionice: ON ARCHITECTURE – FACING THE FUTURE
Konferencija i izložba: ON ARCHITECTURE – FACING THE FUTURE

Međunarodni Žiri će vrednovati radove i dodeliti međunarodne nagrade za dizajn mikro i makro u organizaciji STRAND – Asocijacija za razvoj održive urbane zajednice.

Žiri
Predsednik:
• Prof Stanko Gaković, The Art Institute of Houston, SAD

Članovi:
• Prof Rachel Armstrong, Professor of Experimental Architecture at Newcastle University, Velika Britanija
• Prof Branko Kolarević, Professor of Architecture at the University of Calgary Faculty of Environmental Design, Kanada
• Dr Carmelo Zappulla, External Reference Architects, Španija
• Arh. Wilfried van Winden, WAM architecten, Holandija
• Prof Elif Ayiter, Sabanci University, Istanbul, Turska
• Dr Anastasios Tellios, School of Architecture, Aristotle University of Thessaloniki, Grčka

Kriterijumi za vrednovanje
Opšti kriterijumi:
STRAND međunarodna nagrada za dizajn mikro i makro vrednuje realizovane objekte, kao i projekte i konkursne radove u oblasti: arhitekture, enterijera, dizajn nameštaja (kućnog kao i uličnog), dizajn javnog prostora, urbani dizajn, pametan -smart dizajn, umetnički projekti, nove ideje i primeri implementacije.

STRAND nagrada za dizajn mikro i makro vrednuje dizajnerska rešenja realizovana na inovativni način – u obliku i materijalizaciji; nove koncepte objekata koji uspešno postavljaju nove standarde u arhitekturi i enterijeru; nove urbane koncepte koji unapredjuju javni prostor kao i koncept koji podstiče održivost životne sredine. Tokom žiriranja vrednuje se i jasnoća prezentacije i grafička interpretacija prijavljenih radova.

Kriterijumi prema kategorijama:
MIKRO DIZAJN
• Dizajn nameštaja
Inovativnost; Upotrebljivost; Estetski kvalitet; Korišćenje održivih materijala i resursa.
• Arhitektonski dizajn i dizajn enterijera
Nove ideje i primeri implementacije; Koncepti koji uspešno postavljaju nove standarde; Estetski kvalitet; Korišćenje održivih materijala i resursa.
• Art Projekti
Inovativne kreacije u obliku i materijalizaciji; Poruka i značenje.

MAKRO DIZAJN
• Urbani dizajn
Unapređenje kvaliteta javnog prostora; Unapređenje mobilnosti; Promocija kulturne održivosti; Poboljšanje životne sredine

2016_On-Architecture_Micro-Macro_04

Wilfried van Winden, Wam Architecten, Holandija – izložba O arhitekturi – Obnoviti gradove obnovom arhitekture, 2015. | Foto © Milan Maksimović

Realizacija: STRAND – Asocijacija za razvoj održive urbane zajednice – www.strand.rs
Informacije: Prijave i upite možete poslati na e-mail adresu info@strand.rs

Registracija: Registracija za učešće na izložbi iznosi 50 evra u dinarskoj vrednosti na dan uplate. Registracija se uplaćuje posle obaveštenja o prihvaćenim radovima.

Važni datumi:
15. maj 2016: Prvi poziv – obaveštenje o izložbi
15. jun – 15. septembar 2016: Prijava rada za izložbu – ilustracija sa opisom 70-100 reči
01. oktobar 2016: Obaveštenje o prihvaćenim radovima za učešće na izložbi
30. oktobar 2016: Predaja rada u formi postera (elektronska verzija za žiriranje)
20. novembar 2016: Predaja rada u formi postera (štampana verzija za izlaganje)
01. decembar 2016: Otvaranje izložbe i dodela nagrada

2016_On-Architecture_Micro-Macro_poziv_01