Danube Ruralscapes projekat: Izveštaj sa otvaranja projekta u Budimpešti
28–30. maj 2025.
Od 28. do 30. maja 2025. godine održan je prvi partnerski sastanak u okviru međunarodnog istraživačkog projekta INTERREG DANUBE RURALSCAPES na Univerzitetu za tehnologiju i ekonomiju (BME) u Budimpešti.
Arhitektonski fakultet u Beogradu jedan od 15 partnera na projektu, gde učestvuje šest podunavskih zemalja sa fokusom na sedam mikroregiona.
Sastankom su započete mnoge aktivnosti u okviru projekta, kao što su prikazi dobre prakse obnove, regeneracije, zaštite kulturnog nasleđa u funkciji očuvanja identiteta ruralnih područja duž Dunava, saradnja sa stejkholderima i međunarodne sinergije u okvirima drugih evropskih projekata.
Prvog dana sastanka (28. maja) održana je obuka za menadžere projektnih parterna, kao i međunarodna radionica i konferencija pod nazivom „Challenges of rural areas in the Danube Region“ koja je kroz predstavljanje primera dobre prakse imala za cilj definisanje tema i problema koje će biti predmet daljeg rada na projektu.
Drugog dana sastanka (29. maja) projektni partneri predstavili su ciljane mikroregione i učestvovali u radionici posvećenoj predstavljanju plana rada i razgovorima oko sprovođenja projekta. Drugi dan završen je sastankom Upravnog odbora.
U okviru predstavljanja ciljanih mikroregiona, prof. dr Aleksandra Đukić i istraživač-saradnik Nikola Mitrović sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, zajedno su sa partnerima iz Regionalne razvojne agencije Braničevo–Podunavlje predstavili mikroregion Golupca koji će biti istraživan kroz strateške i pilot akcije u Srbiji. U okviru konferencije, svi ostali članovi tima sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu učestvovali su u predstavljanju primera dobre prakse: prof. dr Aleksandra Stupar, v. prof. dr Danijela Milovanović Rodić, naučni saradnik dr Jelena Brajković, istraživači-pripravnici Emilija Jović i Jovana Stefanović i asistent Novak Đukić. Pored predstavnika fakulteta, u predstavljanju primera dobre prakse učestvovali su i predstavnici naših pridruženih partnera – Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije i Saveta zelene gradnje Srbije.
Poslednjeg dana sastanka (30. maja) organizovano je zajedničko studijsko putovanje u dolinu Ipolja, koja će biti studija slučaja vodećeg partnera iz Budimpešte, gde su partneri imali priliku da vide primere ruralnih inovacija zasnovanih na nasleđu – od obnovljenih pejzaža i lokacija održivog turizma do infrastrukture kulture prenamenjene lokalnim materijalima.