Конкурс: такмичарска изложба “Скала дизајна – Од Микро до Макро”

2016_On-Architecture_Micro-Macro

Изложба: О АРХИТЕКТУРИ: СКАЛА ДИЗАЈНА – ОД МИКРО ДО МАКРО
01-15. децембар 2016.
Галерија науке и технологије
Српска академија наука и уметности, Ђуре Јакшића 2, Београд

СТРАНД – Асоцијација за развој одрживе урбане заједнице објављује позив за IV међународну изложбу радова под називом Скала дизајна – Од микро до макро – Од намештаја до урбаног дизајна, која ће се одржати од 01. до 15. децембра 2016. године у Галерији науке и технике, Српске академије науке и уметности (Ђуре Јакшића 2, Београд). Изложба ће бити такмичарског карактера, а позив је отворен од 15. јуна до 15. септембра 2016.

Позив за учешће је упућен истраживачима и професионалцима из области архитектуре, ентеријера, дизајна, уметности, технологије, фотографије. Позивамо вас да пријавите оригиналне радове на следеће теме (али не и ограничено само на њих):

Према скали – дизајн микро и макро
Микро: архитектура, ентеријер, дизајн намештаја – кућног и уличног
Макро: јавни простор, урбани дизајн, smart дизајн

Према теми
• Новомедијски приступ – нови материјали и дизајн
• Културни идентитет и традиција као инспирација за дизајн
• Дизајн корисника – “демократизација” дизајна кроз масовну употребу
• Персонализација простора дизајном
• Дизајн као брига за социјално угрожене и неуређена места
• Хумани дизајн

Повезани текстови:
Конференција и изложба: О архитектури: Скала дизајна – Од Микро до Макро
Конференција и изложба: О архитектури – Обновити градове обновом архитектуре
Конференција и изложба: ON ARCHITECTURE – REWORKING
Предавања и радионице: ON ARCHITECTURE – FACING THE FUTURE
Конференција и изложба: ON ARCHITECTURE – FACING THE FUTURE

Међународни Жири ће вредновати радове и доделити међународне награде за дизајн микро и макро у организацији СТРАНД – Асоцијација за развој одрживе урбане заједнице.

Жири
Председник:
• Проф Станко Гаковић, The Art Institute of Houston, САД

Чланови:
• Проф Rachel Armstrong, Professor of Experimental Architecture at Newcastle University, Велика Британија
• Проф Бранко Коларевић, Professor of Architecture at the University of Calgary Faculty of Environmental Design, Канада
• Др Carmelo Zappulla, External Reference Architects, Шпанија
• Арх. Wilfried van Winden, WAM architecten, Холандија
• Проф Elif Ayiter, Sabanci University, Истанбул, Турска
• Др Anastasios Tellios, School of Architecture, Aristotle University of Thessaloniki, Грчка

Критеријуми за вредновање
Општи критеријуми:
СТРАНД међународна награда за дизајн микро и макро вреднује реализоване објекте, као и пројекте и конкурсне радове у области: архитектуре, ентеријера, дизајн намештаја (кућног као и уличног), дизајн јавног простора, урбани дизајн, паметан -смарт дизајн, уметнички пројекти, нове идеје и примери имплементације.

СТРАНД награда за дизајн микро и макро вреднује дизајнерска решења реализована на иновативни начин – у облику и материјализацији; нове концепте објеката који успешно постављају нове стандарде у архитектури и ентеријеру; нове урбане концепте који унапредјују јавни простор као и концепт који подстиче одрживост животне средине. Током жирирања вреднује се и јасноћа презентације и графичка интерпретација пријављених радова.

Критеријуми према категоријама:
МИКРО ДИЗАЈН
• Дизајн намештаја
Иновативност; Употребљивост; Естетски квалитет; Коришћење одрживих материјала и ресурса.
• Архитектонски дизајн и дизајн ентеријера
Нове идеје и примери имплементације; Концепти који успешно постављају нове стандарде; Естетски квалитет; Коришћење одрживих материјала и ресурса.
• Арт Пројекти
Иновативне креације у облику и материјализацији; Порука и значење.

МАКРО ДИЗАЈН
• Урбани дизајн
Унапређење квалитета јавног простора; Унапређење мобилности; Промоција културне одрживости; Побољшање животне средине

2016_On-Architecture_Micro-Macro_04

Wilfried van Winden, Wam Architecten, Холандија – изложба О архитектури – Обновити градове обновом архитектуре, 2015. | Фото © Милан Максимовић

Реализација: СТРАНД – Асоцијација за развој одрживе урбане заједнице – www.strand.rs
Информације: Пријаве и упите можете послати на e-mail адресу info@strand.rs

Регистрација: Регистрација за учешће на изложби износи 50 евра у динарској вредности на дан уплате. Регистрација се уплаћује после обавештења о прихваћеним радовима.

Важни датуми:
15. мај 2016: Први позив – обавештење о изложби
15. јун – 15. септембар 2016: Пријава рада за изложбу – илустрација са описом 70-100 речи
01. октобар 2016: Обавештење о прихваћеним радовима за учешће на изложби
30. октобар 2016: Предаја рада у форми постера (електронска верзија за жирирање)
20. новембар 2016: Предаја рада у форми постера (штампана верзија за излагање)
01. децембар 2016: Отварање изложбе и додела награда

2016_On-Architecture_Micro-Macro_poziv_01