Srebrna medalja RIBA: Finn Wilkie (Mackintosh School Of Architecture): The Heteroglossic City
RIBA-Logo_o

Početkom decembra u Londonu su objavljena imena dobitnika priznanja Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (RIBA), The RIBA President’s Medals. Ova priznanja se smatraju najprestižnijim svetskim nagradama u arhitektonskom obrazovanju. Ovaj put RIBA je pozvala 340 škola iz 65 država da nominuju projekte, koji su zatim tri puna dana žirirani od strane nezavisnog panela međunarodnih stručnjaka, uključujući arhitekte, profesore, dizajnere i umetnike.

Ceremonija dodele priznanja odigrava se u decembru svake godine, u prostorijama RIBA instituta u Londonu, gde predsednik instituta proglašava dobitnike i uručuje Srebrnu, Bronzanu i Medalju za disertaciju.

Povezan tekst:
Nagrade: The RIBA President’s Medals Student Awards 2014

Žiriranje radova u konkurenciji za Srebrnu i Bronzanu RIBA medalju, 2015 | Video © RIBA

Srebrna medalja RIBA

Ove godine najviše priznanje – Srebrnu medalju RIBA osvojio je Finn Wilkie, iz Macintosh School of Architecture (University College London) za projekat The Heteroglossic City: A polemic against critical reconstruction in Berlin. Tutor: Robert Mantho

Grad heteroglosije: polemika protiv kritične rekonstrukcije u Berlinu
Projekat istražuje istorijsku pozadinu berlinskog visokokontrolisanog sistema planiranja pre nego što postavi novu strategiju arhitektonske intervencije. Ovo je ilustrovano putem Bauforum-a. platforme za istraživanje pristupa zasnovanog više na dijalogu za svaki karakteristični kontekst planiranja.

Finn Wilkie  (Mackintosh School Of Architecture): The Heteroglossic City

Bronzana medalja RIBA

Boon Yik Chung, sa Bartlett School of Architecture i tutorima Rhys Cannon i Colin Herperger, nagrađen je Bronzanom medaljom RIBA za projekat Space As The Third Teacher: An Alternative Classroom Typology Promoting Creative Learning And Play.

Prostor kao treći učitelj: alternativna tipologija učionica koja promoviše učenje i igru
Kako bi ispitao pojam fleksibilnosti u dizajnu učionica, autor istražuje škole u Amsterdamu i Roterdamu dizajnirane od strane Hermana Hercbergera (Herman Hertzberger) i koristeći svoje lično iskustvo prostora škola u Maleziji. Projekat zaključuje da dvosmisleni, otvoreni prostori, a ne u potpunosti fleksibilne prostorije, daju najbolje okruženje za učenje.

Boon Yik Chung (Bartlett School of Architecture): Space as the Third Teacher

Medalja za disertaciju RIBA

Medalju za disertaciju dobila je Marie Price za rad The Overlooked Back Garden: Voyeurism in the English back garden. Stvorena pod nadzorom Harold Charrington-a i predložena od strane Univerziteta u Vestminsteru.

Posmatrana bašta: voajerizam u engleskoj bašti
Disertacija istražuje koncept voajerizma u širem smislu posmatranja ljudi kako bi se istražile napetosti između privatnog i posmatranog. Disertacija razmatra stepene posmatranja u različitim razmerama (iz grada, ulice, unutrašnjosti kuće i iz same bašte) oslanjajući se na istoriografiju, empirijske podatke i analize studija slučaja, i tehnologiju digitalnog mapiranja.

2015RIBA-PMedals_MariePrice_01

Ostala priznanja

Preostale nagrade dodeljene su sledećim studentima:

Visoka pohvala – kategorija Srebrne medalje:

Marcus Rothnie i Marshall Inglis (Edinburgh School of Architecture and Landscape Architecture): ‘Chlorophyllous Urbanism: Mumbai’

Marcus Rothnie and Marshall Inglis (Edinburgh School of Architecture and Landscape Architecture): ‘Chlorophyllous Urbanism: Mumbai’

Pohvala – kategorija Srebrne medalje:

Gemma Wheeler (Cardiff University): ‘Re-Storying the Workhouse: An alternative conservation strategy’

Alistair Wood (De Montfort University): ‘Lofoten Seasonal Fishery’

Visoka pohvala – kategorija Bronzane medalje:

Douglas Miller* (Bartlett School of Architecture, UCL): ‘The San Francisco Columbarium’

Douglas Miller (Bartlett School of Architecture, UCL): ‘The San Francisco Columbarium’

Pohvala – kategorija Bronzane medalje:

Sophie Barks (University of Nottingham): ‘The Mnemonic Guild’

Hong Xi (Nanjing University, China): ‘Academic Landscape: Regenerate a riverside warehouse as an emblem of active learning’

Pohvala – kategorija Medalje za disertaciju:

Zeina Al-Derry (Architectural Association): ‘The Melancholic City of Mirages’
Irene Klokkari (University of Brighton): ‘Memories of Famagusta: Recapturing the image of the city through the memories of refugees’
Niamh Lincoln (University of Sheffield): ‘Tempelhof – Articulating the Void’

Serjeant nagrade za izuzetan crtež (likovni izraz):

Part 1: Andrew Chard (Oxford Brookes): ‘The Lost Dockyard’

Part 2: Benjamin Ferns*, (Bartlett School of Architecture, UCL): ‘Pontifical Academy Of Sciences’

Britanski ogranak kompanije Skidmore, Owings & Merrill (SOM) je takođe dodelio stipendije Fondacije SOM kandidatima odabranim među učesnicima ovogodišnjeg konkursa za medalje.

Stipendija SOM fondacije:

Part 1: *Douglas Miller (Bartlett School of Architecture, UCL): ‘The San Francisco Columbarium’
Part 2: *Benjamin Ferns (Bartlett School of Architecture, UCL): ‘Pontifical Academy Of Sciences’

Više informacija o svim nagrađenim radovima i prethodnim dobitnicima na adresi: