Pozivamo Vas na predstavljanje knjige autorke, naše profesorke,
Ljiljane Blagojević:

Itinereri: Moderna i Mediteran
Tragovima arhitekata Nikole Dobrovića i Milana Zlokovića

Utorak, 01. decembar u 11.00 sati
Klub – knjižara – galerija Glasnik, Beograd, Kneza Miloša 16.

O knjizi će, osim autorke govoriti: prof. dr Milanka Todić, akademik Đorđe Zloković i prof. dr Ješa Denegri.

Knjiga ima oko 250 fotografija, od kojih se neke prvi put objavljuju, jer su iz različitih muzeja i privatnih zbirki, tako da knjiga, osim izuzetno vrednog i zanimljivo pisanog teksta, poseduje i poseban vizuelni identitet.

Uzbudljiva, inovativna, originalna i izuzetno nadahnuto napisana studija o moderni na Mediteranu, prati graditeljsku kreativnost i misaone konstrukcija Nikole Dobrovića i Milana Zlokovića kroz prizmu višeslojne transpozicije ideoloških ravni modernizma u mitski mediteranski prostor, ali i obrnuto.
Milanka Todić, Univerzitet umetnosti u Beogradu

Funkcionalna sinteza strogog naučnog razmatranja zasnovanog na proverenim činjeničkim podacima, s jedne, i vrlo zanimljivog i odnegovanog pisanja, s druge strane, može se podvesti pod savremenu kategoriju interdisciplinarnih studija kulture. Lucidno je pronađen i naslov teksta, koji glasi Itinereri, a što podrazumeva prisni ljudski, umesto jedino profesionalni odnos obojice arhitekata s geografskim i kulturnim ambijentom njihovog delovanja.
Ješa Denegri, Univerzitet u Beogradu

Posebno značajan doprinos ove monografije jeste u tome što daje argumentovanu naučnu diskusiju i objašnjenje relacija regionalne arhitektonske misli i prakse u odnosu na širi okvir evropske arhitektonske teorije.
Akademik Đorđe Zloković, Srpska akademija nauka i umetnosti

Ulaz je slobodan. Dobrodošli!

2015_Moderna_i_Mediteran_book

Publikacija: Itinereri: Moderna i Mediteran – Ljiljana Blagojević | Foto © M. Bulatović
NASLOV: Itinereri: Moderna i Mediteran
Tragovima arhitekata Nikole Dobrovića i Milana Zlokovića