Poziv za CLIMATE PICNIC – mentorski program u oblasti istraživanja klimatskih promena

climate picnic poziv

Institut za meteorologiju je otvorio poziv za mentorski program u oblasti istraživanja klimatskih promena. Naziv programa je CLIMATE PICNIC!

CLIMATE PICNIC je mentorski program u oblasti istraživanja klimatskih promena koji će trajati 8 meseci. Program će organizovati istraživači Instituta za meteorologiju, Fizičkog fakulteta, a rukovodilac programa je prof. dr Vladimir Đurđević (vdj@ff.bg.ac.rs).

Možete aplicirati ako ste doktorirali u poslednjih 5 godina ili ste student doktorskih studija. Oblast istraživanja kojom se bavite nije važna za prijavu. Dobrodošli su istraživači iz svih oblasti i disciplina: prirodne nauke, matematika, tehničko-tehnološke nauke, društvene i humanističke nauke,data science, ML&AI, itd. (iznenadite nas). Poželjno je, ali ne i neophodno, da imate rad koji u nekom elementu ima dodirnih tačaka sa klimatskim promenama ili zaštitom životne sredine. Ukupno je planirano do 25 učesnika.

Program će početi trodnevnom radionicom. Cilj radionice je da se pored uvodnih predavanja, oforme grupe od po 2 do 3 člana, koje će definisati svoj projekat na čijoj će realizaciji raditi narednih 8 meseci uz mentorsku podršku (2-3 sata nedeljno) istraživača iz Instituta za meteorologiju. Tokom uvodnih predavanja učesnici će se upoznati sa fizičkim aspektima klimatskih promena, dostupnim podacima i metodološkim pristupima i alatima za obradu ovih podataka. Ukratko, naučićete da napredno koristite Digitalni atlas klime Srbije, Copernicus Climate Data Store  i slične baze podataka, kao i najrazličitije alate za obradu, analizu i vizuelizaciju klimatskih podataka, i kako da iskoristite ovo znanje za primenu u svojoj oblasti istraživanja. Konačni ishod celog programa je da svaka grupa objavi rezultate svog projekta kao: naučni rad, konferencijski rad, naučno-popularni tekst itd. Učesnici će dobiti podršku i u smislu mogućeg komuniciranja svojih rezultata. Spremili smo i nagrade za najbolje projekte.

Program će trajati od februara do novembra 2024. Prijave traju do 12. februara 2024. Poziv za učešće biće poslat do 15.2.2024. Početak programa je trodnevna radionica, 22.2.2024. Zatim sledi rad na projektima do sredine juna 2024., kada se planira jednodnevno okupljanje (presek stanja) i planiranje daljeg rada, razmena iskustava itd. Tokom oktobra 2024. biće organizovano završno okupljanje. Svaka grupa i učesnik programa će tokom realizacije projekta imati mentorsku pomoć nekog od istraživača Instituta za meteorologiju (u proseku 2-3 h nedeljno, a ukoliko se ukaže potreba i više). Za učesnike van Beograda pokrićemo troškove smeštaja tokom uvodne radionice.

Za program se možete prijaviti popunjavanjem prijave na LINK-u ili slanjem vašeg CV-ja na mail vdj@ff.bg.ac.rs (SUBJECT:CLIMATE PICNIC – prijava). Ako se prijavljujete slanjem mail-a, obavezno naglasite reference ili veštine koje mogu biti relevantne za realizaciju ovog programa. Ako već imate ideju šta bi bio sadržaj vašeg istraživanja tokom programa, pošaljite i to (do 300 reči). Za više informacija pišite na vdj@ff.bg.ac.rs. Program će se realizovati u Institutu za Meteorologiju, Dobračina 16, Beograd.

Kriterijum za odabir učesnika biće prvenstveno prethodno iskustvo, ali i činjenica da u programu želimo što raznovrsnije profile istraživača sa različitim znanjima i veštinama.