CliCCHE book 1

U izdanju Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta izašla je iz štampe knjiga CliCCHE Participatory Urban Design međunarodnog tima urednika: Zoran Đukanović, Jelena Živković, Vladan Đokić, Predrag Jovanović, Tamara Mladenović, Stefan Slavić, Rosalba D’Onofrio, Maria Federica Ottone, Roberta Cocci Grifoni, Elio Trusiani, Timothy Brownlee, Chiara Camaioni, Salvatore Carlucci, Ioanna Kyprianou, Stefania La Grutta, Velia Malizia, Rita Cachado i Caterina Di Giovanni.
Ova knjiga je nastala kao integralni deo međunarodnog Erasmus+ projekta Climate Change, Cities, Communities and Equity in Health (project code: 2021-1-IT02-KA220-HED-000032223). Saradnici u realizaciji ove publikacije bili su Aleksandra Milovanović, Boško Drobnjak, Teresa Madeira da Silva, Giacomo Ilardo, Salvatore Fasola, Omar Shatarat, Panos Hadjinicolaou, George Artopoulos, Graziano Enyo Marechesani i Arnaldo Bibo Cecchini, a autori prezentovanih radova su studenti Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta sa nastavnih kurseva Participativni urbani dizajn i Public Art and Public Space: Umetničko oblikovanje javnih gradskih prostora: Tamara Mladenović, Teodora Živković, Edita Ljalja, Iva Bajić, Jelena Ilić, Nikola Marković, Jana Mijailović, Filip Mijailović, Milica Spajić, Hristina Tomašević, Ivana Tomić, Đonić Vedrana, Panić Anđela, Sekulić Milica, Trajković Gordana, Milojević Milica i Peković Anastasija. Total dizajn publikacije i prevod na engleski jezik uradila je Tamara Mladenović. Recenzenti: Ksenija Lalović, Nađa Beretić.

Ova knjiga predstavlja prikaz rezultata rada Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu tokom školske 2022-2023. godine u okviru Erazmus+ evropskog projekta Climate Change, Cities, Communities and Equity in Health (CliCCHE), koji ima za cilj da razvije i testira nova iskustva u nastavi i studiranju na tehničkim fakultetima evropskih univerziteta u cilju unapređenja znanja o strategijama prilagođavanja klimatskim promenama i za ublažavanje uticaja na zdravlje ljudi u okviru projekata urbane regeneracije. Univerzitet u Beogradu, Arhitektonski fakultet, tokom čitavog ciklusa CliCCHE projekta (januar 2022 – januar 2024), primenjivao je principe i rezultate CliCCHE projekta u redovnoj nastavi i istraživanju i na taj način široko promovisao misiju, viziju i vrednosti projekta CliCCHE u okviru sopstvene akademske zajednice. Pored toga, tokom čitavog tog perioda, najveći deo praktičnih istraživačkih i obrazovnih aktivnosti realizovan je u gradu Valjevu, lokalnom akademskom partneru projekta, u permanentnoj saradnji sa najreferentnijim institucijama iz javnog, privatnog i civilnog sektora.

CliCCHE partnerstvo okuplja četiri akademska partnera, jedan istraživački centar i četiri grada iz Italije, Kipra, Portugala i Srbije: Univerzitet u Kamerinu, Kamerino, Italija; Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija; Nacionalni istraživački savet, Palermo, Italija; Kiparski institut, Nikozija, Kipar; Univerzitetski institut u Lisabonu, Lisabon, Portugal i pridruženi gradovi: Grad Valjevo, Srbija; San Benedeto del Tronto, Italija; Lisabon, Portugal; Opština Strovolos, Nikozija, Kipar.

Knjiga je dostupna u biblioteci Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta, Univerzitetskoj biblioteci i Narodnoj biblioteci Srbije.

Knjiga je dostupna na internetu.

Više o knjizi: https://clicche.org/add4-participatory-urban-design-master-studio_school-year-2022-2023/

CliCCHE book 1a

CliCCHE book 2a