Predavanje: “Ništa manje od rezolucije” – dr Anastazios Telios (Anastasios Tellios)

Anastasios-Tellios_Resolution

Pozivamo vas da prisustvujete gostujućem predavanju “Ništa manje od rezolucije”, dr Anastaziosa Teliosa (Anastasios Tellios), vanrednog profesora teorije i prakse arhitektonskog projektovanja na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, koje će se održati u petak, 08. decembra 2017. godine u 12.30h u sali 200. Predavanje je organizovano u okviru nastave na II godini programa MAS Unutrašnja arhitektura, predmet Metode istraživanja kroz dizajn – van. prof. dr Dragana Vasiljević Tomić, i III godini programa OASA i IASA, predmet Metodologija projekta – van. prof. dr Vladimir Milenković.

Dobrodošli!

Rezolucija.
Rezolucija se pojavljuje ne samo kao formalna karakteristika arhitekture, već kao suština onoga od čega je sastavljena. Radi se o artikulaciji arhitektonskog prostora kao klastera sjedinjenih fragmenata i čestica. Istražuje se projektovana i izgrađena arhitektura kao i instalacije različitih razmera i tipologija kako bi se utvrdila kompleksnost upotrebe procedura baziranih na pojačanoj kontroli i/ili determinaciji.

Nothing Less Than Resolution
The lecture addresses design complexity through the use of procedures based on the increase of resolution. Thus, via the articulation of architectural space as unified aggregation of small fragments and particles. It investigates designed, fabricated or built architectural projects and installations over a variety of scales and typologies. Resolution, under this prism, appears not only as a formal characteristic of architecture, but in the very essence of its compositional elaboration.

Anastasios-Tellios

Anastasios Tellios

Dr. Anastasios Tellios
Architect, Dip. Arch. AUTh, M.Arch (Dist.) Bartlett UCL, PhD AUTh

Since 2008 he is Assistant Professor and now Associate Professor of Architectural Design: Theory and Practice at School of Architecture, AUTh, Thessaloniki. He is participating in projects, research programs and international architectural competitions in the areas of architectural and urban design. He has participated in numerous conferences, workshops in Greece and abroad and in research and funded programs concerning architecture, urban design and architectural education. He is an active architect located in Thessaloniki, Greece. He is co-founder, together with Despoina Zavraka, of architectural office TTDZ Architects.

anastasiostellios.blogspot.com

Anastasios-Tellios_Agile-Design-cover

Anastasios Tellios (urednik) – Agile Design: Advanced Architectural Cultures, CND Publications, Solun, 2014. | kliknuti za uvećanje