Young_BalkanDesigners_2015

izvor: Mikser

OTVOREN POZIV ZA REGIONALNO TAKMIČENJE DIZAJNERA – MLADI BALKANSKI DIZAJNERI 2015: “ZAJEDNIČKO TLO“

Balkanska dizajn mreža, koju čine kulturna organizacija Mikser (Beograd), Hrvatsko dizajnersko društvo (Zagreb) i Public Room (Skoplje), raspisuje peti po redu Young Balkan Designers 2015 (Mladi balkanski dizajneri 2015) konkurs, pod sloganom “Common Grounds”.

Konkurs je otvoren do 28. februara 2015. godine, i namenjen je mladim dizajnerima do 35 godina iz sledećih zemalja: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Grčka, Mađarska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska.

Ovogodišnje izdanje projekta “Young Balkan Designers” pod sloganom “Common Grounds”, poziva na introspektivni pogled na sopstveno nasleđe i kulturne vrednosti, korene, autentičnosti i nesavršenosti, kao i njihova inteligentna primena u kontekstu savremenog Balkana.

Autori se pozivaju da promišljaju nasleđe u najširim okvirima, počevši od ličnog porekla i kulture, do kolektivnog nasleđa, kao i da aktiviraju vrednosti kulturnih dobara i inkorporiraju materijalno i nematerijalno nasleđe u svoj rad.

Međunarodni žiri kojim predsedava renomirani industrijski dizajner Konstantin Grčić, (KGID, Nemačka), odabraće pobednike ovogodišnjeg konkursa. Članovi žirija su: Jan Boelen, industrijski dizajner (Akademija za dizajn Eindhoven, Holandija); Z33 kuća za savremenu umetnost (Belgija); Nikola Radeljković, industrijski dizajner (Numen / ForUse, predsednik Balkanske dizajn mreže, Hrvatska), Jelena Matić, dizajner nameštaja (Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija).

Predmet takmičenja mogu biti dizajn koncepti, proizvodi (nameštaj, osvetljenje, elementi enterijera, svakodnevni predmeti, kućna oprema, nepokretnosti, pomoćni proizvodi), urbane usluge, reciklirani materijali, modne konfekcije, itd. koje nude inovativna, ali i racionalna rešenja za svakodnevne probleme.

MikserHouse1

Radovi odabrani na konkursu biće deo dvogodišnjeg programa Young Balkan Designers koji podrazumeva regionalno dizajn takmičenje, međunarodnu putujuću izložbu i program mobilnosti i edukacije za mlade dizajnere. Takođe, autori tri najbolja projekta će pohađati rezidencijalne mentorske radionice koje će biti organizovane u saradnji sa vodećim regionalnim dizajnerima i proizovđačima.

Mentori razvoja projekata su: Nikola Radeljković, industrijski dizajner, Numen / ForUse (Hrvatska), Ivana Borovnjak, industrijski dizajner, direktor, Hrvatsko dizajnersko društvo (Hrvatska), Aleksandar Velinovski, menadžer dizajna; osnivač, Skopska nedelja dizajna (Makedonija), Jelena Matić, dizajner nameštaja, profesor na Beogradskom univerzitetu (Srbija), Maja Lalić, arhitekta; kreativna direktorka i osnivač, Mikser organizacija (Srbija).

Takmičenje je otvoreno za sve osobe do 35 godina iz sledećih zemalja: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Grčka, Mađarska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska. Aplikanti mogu biti individue ili grupe kreatora. Svaki aplikant može da konkuriše sa više radova.

Konkurs je otvoren do 28. februara 2015.

Prijave se vrše popunjavanjem formulara na: http://www.balkandesignnetwork.com/ybdopencall2015

Organizator projekta: Balkanska dizajn mreža (Balkan Design Network), inovativna platforma osnovana od strane Hrvatskog Dizajnerskog Društva iz Zagreba, Public Rooma-a iz Skoplja i Mikser organizacije iz Beograda, sa ciljem pružanja strateške podrške razvoju i promociji balkanskog dizajna, kako u regiji, tako i na evropskoj i međunarodnoj sceni.

Projekat je podržan od strane Evropske unije, program Kreativna Evropa i sufinansiran od strane Ministarstva kulture Republike Srbije.

Više informacija na zvaničnoj stranici konkursa:

YBD