ULUPUDS-Mirjana-Lukic-izlozba_pozivnica_o

Izložba

Pozivamo Vas na prezentaciju autorskog opusa dr Mirjane Lukić, dipl.inž.arh. u četvrtak, 29. maja 2014. godine, u 18 časova, Galerija ŽAD, Muzej primenjene umetnosti, Beograd.

Predstavljanje arhitektonskog opusa Mirjane Lukić održava se u sklopu pratećeg programa 46. majske izložbe ULUPUDS-a.

izvor: http://www.mpu.rs/

Dr Mirjana Lukić, dipl.inž.arh. završila je Arhitektonski fakultet u Beogradu 1966. Studije nastavlja na Visokoj školi lepih umetnosti u Parizu. Radila kod Klod Parena, zajedno sa Žan Nuvelom, do 1968, a od tada do 2003, u Urbanističkom zavodu Beograda. Najvažnija realizovana dela, planovi i projekti: Naselje Banjica, Planovi 149 blokova uz Bulevar revolucije, Novo groblje sa Upravnom zgradom, 1981, Podzemna stanica „Vukov spomenik“ 1995, Groblje Orlovača, Trg za ispraćaj i Glavni objekat,1986-2006, Enterijer Ulaznog hola u zgradu Jevrejske opštine Beograd; Postavke Jugoslavenskih izložbi u Bratislavi, Parizu, Izmiru i Jubilarne izložbe 40 godina ULUPUDS- a, u „Cvijeti Zuzorić“. Predstavila našu prvu podzemnu železničku stanicu u centru Beograda, „Vukov spomenik“, na Svetskoj konferenciji u Montealu, 1997 godine.

Objavila preko 100 tekstova, izlagala na preko 70 žiriranih izložbi: Salona arhitekture, Majskih salona, „Portreti arhitekata“, „Beograd u planovima i izgradnji“ i samostalno: „U četiri dimenzije“1988, i „Od ideje do ostvarenja“ 2008, u Galeriji Singidunum, gde su izložena i dela iz grafičkog dizajna i slikarstva.

Nerealizovani projekti: Hotel „De luks Interkontinetal“ na Slaviji, Podzemno železničko stajalište „Slavija“, Uređenje kompleksa Spomen crkve u Lazarevcu, sa kosturnicom Kolubarske bitke. Konkursi: Spomenik u Jajincima, Centar grada Kraljeva, Domaćinska kuća Srbije, Prelaz Bokokotorkog zaliva, Blok 24 na Novom Beogradu, Centar grada Kragujevca, Spomen obeležje izginulim radnicima RTS-a od NATO bombardovanja, u Aberdarevoj ulici.

Postdiplomske studije završila 1986. godine. Doktorsku disertaciju odbranila 2005. godine. Monografija „Solarna arhitektura“ u izdanju Naučne knjige, 1994, je dobila Godišnju nagradu ULUPUDS-a. Istaknuti umetnik ULUPUDS-a od 1998. Dobitnica tri Godišnje nagrade ULUPUDS-a, i Nagrade za životno delo (2010).

Vreme i mesto

Četvrtak, 29. maj 2014.