Specijalno priznanje studentima UB-AF na međunarodnom konkursu Pavilion of Humanity organizacije Buildner-Architecture Competitions

Ilustracija za sajt - Essence of Emotion Pavilion - plakat

Studenti treće godine Osnovnih akademskih i Integrisanih akademskih studija Univerziteta u Beogradu – Arhitektoskog fakulteta, Vera Petronijević i Stanislav Paunović, pod mentorstvom ass. dr Ane Zorić, osvojili su Specijalno Priznanje na međunarodnom konkursu Pavilion of Humanity koji raspisuje BuildnerArchitecture Competitions. Ovim projektom takođe su osvojili 72 poena za Univerzitet u Beogradu na Buildner rang listi.

Tema konkursa bilo je idejno rešenje za paviljon koji bi na najbolji način predstavio čovečanstvo u slučaju dolaska bića iz svemira, na šta je odgovor naših studenata bio Essence of Emotion Pavillion.

Nevidljiva komponenta koja čini suštinu ljudi su osećanja i iskustva. Upoznavanje čoveka znači razumevanje duhovnosti i emocija. Upravo to je bio jedan od osnovnih motiva koncepcije paviljona, kako na nivou prostora/programa, tako i na nivou funkcije. Struktura koncentričnih slojeva membrane simbolično se koristi kao način otkrivanja ličnosti, od najpristupačnijih, vidljivih obeležja spolja, do skrivenih obeležja smeštenih u slojevima iznutra.

Stvarajući skalu od prijatnih do neprijatnih prostora paviljona, pokušavamo da probudimo različite sklopove emocija kako bismo razumeli ljudsku prirodu. Svi prostori su povezani upotrebom kapilarnih komunikacija koje nude postepeni pristup prostoru, odnosno postepeno upoznavanje ljudi kao takvih. Paviljon simbolično tumači otvaranje ljudi prema bićima koja ih nedovoljno poznaju ili razumeju.

Pažnju nam je privukao problem komunikacije i jezika. Pitali smo se šta bi mogao biti univerzalni jezik? Matematika izgleda kao logičan odgovor, ali sama matematika je suviše širok pojam. Istražujući pravilnosti fraktalne geometrije, uočili smo njihovo prisustvo na Zemlji (način rasta biljaka, pahulje snega, morske školjke, pluća itd.), kao i u celom univerzumu (delovi kosmičke mreže imaju fraktalne osobine). Zaključili smo da je zajednički jezik nas i bića koja nisu sa naše planete razumevanje nečega što je svuda prisutno. Naime, korišćenjem fraktalne geometrije kao vizuelnog stimulusa, kreirali smo različite prostorne forme.“

Više informacija na linku: https://architecturecompetitions.com/humanitypavilion2/#p2-prize

prilog 01

prilog 02