PRIPREMNA RADIONICA ZA UČESNIKE KONKURSA ZA PLAVO-ZELENI PARK I EUPOLIS EKO-EDU CENTAR NA ZEMUNSKOM KEJU

euPolis konkurs FB POST-08

Radionica za učesnike konkursa za izradu urbanističko-arhitektonskog idejnog rešenja za plavo-zeleni park na Zemunskom keju sa objektom euPolis eko-edu centra biće održana u petak, 11. februara od 12-14 časova u Amfiteatru Arhitektonskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu.

Radionicu će držati članovi stručnog tima projekta euPOLIS, uz podršku kolega Arhitektonskog fakulteta, po sledećem PROGRAMU:

· Pozdravna reč i uvod u radionicu – Prof. dr Ksenija Lalović, prodekan za afirmaciju kvaliteta i saradnju sa javnim sektorom Univerziteta u Beogradu – Arhitetonskog fakulteta – 5 min

· Blue Green Solutions – kratak animirani film – 3 min

· Inovativni principi euPOLIS pristupa u poređenju sa tekućom planerskom praksom – Milena Zindović, euPOLIS – 5 minuta

· Principi inovativnog / integralnog planiranja uz korišćenje prirodom-inspirisanih rešenja (PIR) – Prof. Čedo Maksimović, Imperial Koledž London – 7-10 min

· Video snimak postojećeg stanja konkursne lokacije – 2 min

· Integracija principa PIR u planerske matrice i njihova konkretna primena na lokaciji Zemunski kej. Objašnjenje projektnog zadatka za temaski plavo-zelen park sa izdvojenim primerima intervencija (PIR) – Ranko Božović, enPlus – 15 min

· Objašnjenje projektnog zadatka za euPOLIS eko-edu centar, hidro elementi i monitoring sistem  – Prof. Čedo Maksimović, Imperial Koledž London – 10 min

· Principi cirkularne ekonomije u vodnom režimu eko-edu centra – Branislava Lekić, Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu – 5 min

· Značaj uključenja rodne perspektive, komunikacije, društvene inkluzije i participacije građana u procesu urbanističkog planiranja i projektovanja – Milena Zindović, enPlus, Nataša Đurić, Maja Lalić, Mikser – 5-7 minuta

· Kratak vodič kroz priložene dopunske materijale – Nataša Đurić – 2 min

PITANJA I ODGOVORI (30-45 min)

Moderatorka: Maja Lalić, Mikser

Studenti arhitekture master i doktorskih studija Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, imaće priliku da se uključe u projekat euPOLIS i zajedno sa stručnjacima ovog evropskog projekta, učestvuju u generisanju ideja za oblikovanje tematskog “plavo-zelenog” parka i euPOLIS eko-edu centra na Zemunskom keju u Beogradu, uz primenu prirodom inspirisanih rešenja koja povoljno utiču na fizičko i mentalno zdravlje njegovih korisnika.
Prirodom inspirisana rešenja uvode elemente prirode u urbano okruženje (pametan izbor biljaka, biološko prečišćavanja voda, energiju zemlje, vetra i sunca itd.) kako bi se unapredio kvalitet života u urbanim sredinama i pozitivno uticalo na zdravlje i blagostanje građana: obezbedila prijatnija temperatura na mikrolokaciji, smanjilo zagađenje vazduha, količina alergena, biološki prečistila otpadna voda i iskoristila za navodnjavanje i ovlaživanje, itd.
Uz Gladsaks, Lođ i Pirej, Beograd je jedan od 4 evropska pilot-grada u kojima će se u periodu između 2020. i 2024. godine testirati inovativni način projektovanja malih gradskih “plavo-zelenih” parkova, uz aktivno učešće građana i primenu prirodom inspirisanih rešenja, u cilju poboljšanja kvaliteta života u gradu i unapređenja zdravlja i blagostanja građana.
Ove inovativne metode zajedničkog kreiranja prijatnijih i zdravijih javnih prostora za sve građanke i građane će u Beogradu biti testirane na dve pilot-lokacije: na Zemunskom keju – na potezu od hotela “Jugoslavije” do Karađorđevog trga, i na donjem Dorćolu – na segmentu Linijskog parka kod naselja Dunavski kej.
Projekat sprovodi euPOLIS tim koji okuplja naučnike i stručnjake održivog razvoja 28 partnerskih organizija iz 13 zemalja sveta, uključujući i domaće ekspertske organizacije koje pružaju podršku aktivnostima na beogradskim pilot lokacijama: Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu, enPlus d.o.o. i organizacija Mikser, u saradnji sa Univerzitetom u Beogradu – Arhitektonskim fakultetom i Ženskim arhitektonskim društvom.