Ciklus italijanskih arheoloških filmova: Šetnja kroz italijansku kulturnu baštinu – Severna Italija

IstitutoItalianodiCulturaBGD_Logo

Italijanski institut za kulturu u Beogradu (Istituto Italiano di Cultura in Belgrado) u saradnji sa Fabrikom (Bulevar Despota Stefana 115, Beograd) organizuje “Šetnju kroz italijansku kulturnu baštinu”, ciklus projekcija italijanskih arheoloških filmova koji obuhvata seriju dokumentarnih filmova o Italiji i njenoj bogatoj i raznovrsnoj kulturnoj baštini. Program obuhvata devet dokumentarnih filmova koji će biti predstavljeni tokom tri večeri, u prijatnoj atmosferi Fabrikinog bioskopa na otvorenom.

U četvrtak, 4. avgusta 2016. godine, na programu su četiri dokumentarna filma posvećena severnoj Italiji:

– “Verona otvoreni grad. U traganju za Veronom rimskog doba” (VERONA CITTÀ APERTA: alla scoperta della città romana), reditelja Marčela Peresa i Nikole Taljabuea, tehnološki je video dokumentarac u tri dimenzije (iz vazduha, sa tla i pod zemljom) posvećen gradskoj strukturi Verone iz rimskog doba koji prikazuje najprepoznatljivije rimske spomenike;

– “Nevidljivi grad. Ostaci rimskog Trsta” (La città invisibile. Frammenti di Trieste romana), reditelja Đorđa Gregorija, prati jedan specifičan put, mesta jednog prividno nevidljivog grada, koji se u stvarnosti otkriva malo-pomalo, kroz ostatke javnih i privatnih zgrada, natpise, obične zanatske proizvode i dragocena umetnička dela;

– “Lakus Timavi” (Lacus Timavi), reditelja Đorđa Gregorija, predstavlja oblast Lakus Timavi, vodeno ogledalo koje su nekada zatvarali obalski pojasevi i ostrva, gde se naselja neprekidno smenjuju od preistorijskog doba do VI veka posle Hrista;

– “Kromacio iz Akvileje na raskršću naroda i religija” (Cromazio di Aquileia – Al crocevia di genti e religioni), reditelja Đorđa Gregorija, govori o životu Kromacija, biskupa Akvileje, rimske kolonije osnovane 181. godine pre nove ere, raskršća naroda koji su se razlikovali po jeziku, kulturi i religiji.

Okupljanje i druženje od 20.00 časova, početak projekcije u 20:30 časova. Cena karte: 300 RSD (plaćanje na licu mesta, nije potrebna rezervacija).

U slučaju kiše projekcija će se održati u zatvorenom prostoru. Svi dokumentarni filmovi su na italijanskom jeziku, sa titlovima na srpskom.

Ciklus_italijanskih_arheoloskih_filmova