Modul 2 – Uvod u projektovanje

Mesto i vreme:
Karađorđeva ulica 46 – Mikser, utorak 26.11.2013. godine od 10.00-14.30 časova

SPOLJNE SILE – mapiranje

uvod u projekat nadzemnog skloništa – vežbe posmatranja, analize i sinteze
rukovodilac radionice: doc. mr Ivan Kucina

od 10 do 11
uputstvo za rad

Kratko predavanje o značenjima arhitekture: mimikrije, simbolizam, jezik
ilustracija: Adva Zakai Once in a Loop Time, video.

Formirati grupe od po četvoro studenata iz različitih sala.
Bilo bi dobro da u svakoj grupi budu studenti koji jedni za druge rade podzemna skloništa.
Profil prijatelja predstavlja registar unutrašnjih sila koje formiraju prostor skloništa.

od 11 do 13
rad na terenu

Grupe se raspoređuju slobodno po široj zoni Karađorđeve ulice, tako da njihova međusobna udaljenost ne bude manja od 50m.
Grupe studenata stoje na izabranom mestu kao senzori na telu grada i beleže njegove spoljne sile. Spoljne sile grada nisu samo one koje se vide ili čuju nego i one koje se osećaju i one na koje se pomisli na mestu na kojem se nalaze.
Spoljne sile se tumače na različite načine.
Svaka grupa ima jedan A4 papir na kome beleži značenja spoljnih sila oko kojih se dogovore.

od 13 do 14
registar spoljnih sila

Grupe se vraćaju u Mikser Haus. Oko svakog stola okupljaju se po dve grupe.
Dve grupe pokazuju jedni drugima svoja tumačenja spoljnih sila i diskutuju o njima sa ciljem da izdvoje jednu spoljnu silu koja proizilazi iz ukrštanja svih koje su zabeležili. Svaki sto treba da preda jedan A4 papir vertikalno na kome je nacrtana jedna dogovorena spoljna sila. Svi crteži se prikupljaju na licu mesta, skeniraju i postavljaju na amres e-learning.
Svi crteži zajedno predstavljaju registar spoljnih sila na osnovu kojih treba da se formira nadzemno sklonište za prijatelja.

Rezultati rada u okviru radionice se procenjuju u okviru II kolokvijuma, prilikom odbrane i ocene projekta skloništa za prijatelja.