Gostujuce predavanje - Grujicic

Gostujuće predavanje: Prednosti održive gradnje

Subota, 04.06.2022. sa početkom u 17 sati
Amfiteatar Arhitektonskog fakulteta, Univerzitet u Beogradu, Bulevar kralja Aleksandra 73/II spr.

O predavanju

EKOLOŠKO UDRUŽENJE ODRŽIVOG GRADITELJSTVA

U subotu 4.6.2022. u Amfiteatru Aritektonskog fakulteta Ekološko urduženje održivog graditeljstva održaće niz predavanja o Prednostima održive arhitekture sa ciljem upoznavanja studenata sa alternativnim principima gradnje i mogućnosti primene održivih materijala u arhitekturi. U prvom delu predavanja predstaviti će se mogućnosti i principi gradnje industrijskom konopljom i objekat izgrađen od konoplje i kreča na Homolju. U drugom delu predavanja predstaviće se principi gradnje kuća od slame i mogućnosti proizvodnje biogradjevinskih materijala sa obnovljivim sirovinama – trskom, plevom, baliranom slamom, pozderom i vlaknima konoplje u kombinaciji sa krečom i sirovom zemljom.

PROGRAM
17:15 – 17:30 Pozdravna reč predsednika EUOG, V.prof. dr Aleksandar Savić, dipl.građ.inž.

17:30 – 18:50 Predavanja i diskusija:

Problemi prilikom gradnje objekta i benefiti koje danas ima u izgrađenoj kući od konoplje i kreča na Homolju
Predavač: Predrag Milosavljević

Moguća upotreba industrijske konoplje (vlakana i drvenastog dela stabljike-pozdera) u zelenom građevinarstvu.
Predavač: Prof. dr Biljana Pejić

Kuće od slame
Predavač: Simonida Jovanović

Industrijska proizvodnja biogradjevinskih materijala sa obnovljivim sirovinama – trskom, plevom, baliranom slamom, pozderom i vlaknima konoplje u kombinaciji sa krečom i sirovom zemljom; prednosti i mane biogradjevinskih materijala u odnosu na danas uobičajene tehnike građenja zelenih objekata.
Predavač: Prof. dr Milan Kekanović

18:50 – 19:00 Završna reč sekretara EUOG, Vladimir Gruška