Objava 2

Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu učestvuje u participativnom procesu dolaska do ideja unapređenja ambijenata dvorišta vrtića “Lastavica” u Bloku 37. Savet roditelja vrtića, među kojima su bili i članovi udruženja građana „Blok 37“, pokrenuo je inicijativu o mogućnostima unapređenja dvorišta. Na poziv ovog udruženja formiran je stručni volonterski tim studenata i nastavnog osoblja Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu kroz saradnju laboratorija “Inovaciona laboratorija održivog razvoja” i “Participativni urbani dizajn i participativna javna umetnost” radi sprovođenja participativnog procesa.

U utorak 10. maja održana je radionica u dvorištu vrtića “Lastavica” pod nazivom “Moje, tvoje, naše dvorište”, gde su studenti razgovarali sa decom, roditeljima i vaspitačima o njihovim potrebama, a zatim zajedno sa njima crtali njihove želje. U petak 20. maja studenti će u dvorištu vrtića prezentovati svoja idejna rešenja koja će svi učesnici u procesu moći da komentarišu i daju sugestije za finalizaciju rešenja. Potom će stručni tim sastaviti publikaciju u digitalnom obliku o ovom procesu i idejnim rešenjima i predaće je vrtiću “Lastavica”. Cilj je da vrtić uz pomoć udruženja građana na osnovu te publikacije pronađe zainteresovane donatore i fondove za realizaciju ovih ideja, a istovremeno i da studenti dobiju priliku da učestvuju u realnom participativnom procesu kroz kreativnu saradnju sa lokalnom zajednicom.