ilustracija_ master predavanje

Sala 200 (svečana sala)

Alen Žunić_

Testiranje granica arhitekture

Predavanje će ukratko predstaviti metodologiju projektovanja dr. Alena Žunića i njegovog biroa Albatross – primenljivu kako na primerima velikih razmera kao što su celi gradovi, do pojedinačnih zgrada i detalja. Postulat njegovog rada je primena holističkog pristupa projektovanju, uz objedinjavanje hibridnosti i kompleksnosti savremenog života, bez podele na urbanizam i arhitekturu. Pri tome dr Žunić nastoji da dovede u pitanje ustaljene teze i testira nove kreativne granice, sa ciljem definisanja jedinstvenog identiteta rešenja za svaki projekat. Kako će predavanje pokazati, projekti Žunićevog biroa zasnovani su na specifičnoj metodi projektovanja – research design – istovremenom i ekvivalentnom spoju nauke i umetnosti, činjenica i utopije, pragmatičnosti, funkcionalnosti i idealizma. Projektantska rešenja tako nastaju ne kao odgovor na pitanje „šta je danas moguće, a da pre nije bilo?“, već „šta će tek biti moguće, a da danas i ne znamo da će nam trebati?“

www.albatross.hr

biografija

Doc. dr. sc. Alen Žunić, MDesS, mag. ing. arh. [Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu]

Alen Žunić, arhitekta i urbanista, magistrirao je na Harvard GSD-u i MIT-u Cambridge, doktorirao na AF ​​u Zagrebu, sa postdoktorskim usavršavanjem na ETH_gta Institute Zürich. Radio je kao gostujući istraživač na Columbia University NYC_Academy for Advanced Studies, a trenutno je docent na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Osnivač je i direktor inovativnog Albatross – Architecture + Reseach Officea, sa brojnim nagradama osvojenim na arhitektonsko-urbanističkim konkursima. Osim projektovanjem bavi se i naučnim istraživanjem, za šta je nagrađen najvišim priznanjima poput Nagrade Grada Zagreba, Nagrade ”Ranko Radović” i Nagrade ” Vera Johanides” za najboljeg mladog naučnika u Republici Hrvatskoj. Objavio je 15 autorskih i uređivačkih knjiga, kao i brojne istraživačke članke i studije.