Arhitektonski fakultet u Beogradu realizator HERSUS projekta u okviru ERASMUS+ Strateških partnerstava u oblasti visokog obrazovanja

1

Arhitektonski fakultet u Beogradu u naredne tri godine biće realizator projekta za Univerzitet u Beogradu u okviru Opšteg poziva za 2020. godinu (EAC/A02/2019), programa Erasmus+ Strateška partnerstva u oblasti visokog obrazovanja. Odluku o odabiru projekta za finansiranje je donela Nacionalna Erasmus+ Agencija, Fondacija Tempus. Više informacija na: https://erasmusplus.rs/rezultati-strateska-partnerstva-visoko-obrazovanje-2020/

Naziv projekta:

Enhancing of Heritage Awareness and Sustainability of Built Environment in Architectural and Urban Design Higher Education (HERSUS)

Trajanje projekta:

34 meseca (1. novembar 2020 – 31. avgust 2023)

Nosilac projekta:

Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet

Partneri na projektu:

Universita IUAV di Venezia

Univeristy of Cyprus – Department of Architecture

Aristotle University of Thessaloniki – School of Architecture

University of Sevilla – UNESCO Chair on Built Urban Heritage CREhAR in the digital era

2

Rezime:

Fokus HERSUS projekta je na društvenoj i obrazovnoj vrednosti evropskog kulturnog nasleđa, odnosno na unapređenju i testiranju inovativnih nastavnih praksi u oblasti održivosti i nasleđa. Kroz razvoj novih participativnih i interkulturalnih pristupa nasleđu, projekat ima za cilj da osnaži mlade profesionalce znanjem i kompetencijama koje su im potrebne za uspeh u visokokvalifikovanim zanimanjima. Primarni cilj projekta je kreiranje i implementacija novih inovativnih kurseva, grupe kurseva i vannastavnih aktivnosti, u okviru postojećih master studijskih programa, koji su tematski zasnovani na kritičkom pitanju odnosa održive urbane agende, i urbanog i arhitektonskog nasleđa. U tom smislu, HERSUS ima za cilj (1) da unapredi postojeće studijske programe na master nivou studija i (2) da postigne stabilan i održiv obrazovni okvir komplementaran globalno utvrđenim ciljevima u oblasti arhitektonskog i urbanističkog obrazovanja.

HERSUS konzorcijum se sastoji od pet visokoškolskih ustanova iz Srbije, Italije, Kipra, Grčke i Španije, koje će zajedno raditi na osmišljavanju i razvoju kurseva i njihovoj distribuciji kroz međunarodne obuke za nastavnike, radionice za studente i zajednički izgrađenu digitalnu platformu za deljenje procesa istraživanja i rezultata (HERSUS Sharing Platform). Projekat uključuje aktivnosti saradnje između istraživačkog sektora, i privatnog i javnog sektora, koje su usmerene na lokalnu i regionalnu podršku u cilju unapređenja saradnje u visokom obrazovanju. Istraživači na projektu radiće u tri ekspertska tima: REconstruction, REuse i REsilience. Uspostavljanjem ekspertskih istraživačkih grupa, projekat ima za cilj da analizira teme od značaja za modernizaciju i razvoj visokog obrazovanja u oblasti arhitektonskog i urbanističkog projektovanja.

Rezultati HERSUS projekta se očekuju u okviru pet polja na kojima se ujedno i zasniva koncept projekta:

• Istraživanje i delovanje: Analitička, procesna i problemska istraživanja koja će imati za rezultat (a) Publikaciju analize dobrih praksi u predmetnoj oblasti, (b) Studiju o sprovedenom upitniku o aktuelnim pitanjima i stanjem u predmetnoj oblasti, i (c) Studiju o osnovnim načelima za učenje planiranja i projektovanja održive građene sredine, i zaštite i ponovne upotrebe nasleđa,
  • Dizajn i razvoj: Koncipiranje novih i inovativnih nastavnih planova i programa za urbanističke i arhitektonske škole u Evropi,
  • Informisanje: Podizanje svesti o važnosti tematskih okvira održivosti i nasleđa uz diseminaciju rezultata na nacionalnom i međunarodnom nivou, i kreiranje HERSUS digitalne, javno dostupne platforme za deljenje procesa istraživanja i rezultata,
  • Umrežavanje: Uspostavljanje transnacionalnog strateškog partnerstva između urbanističkih i arhitektonskih škola u Evropi,
  • Obrazovanje i obuka: Organizacija nastavničkih obuka i studentskih radionica kao poligona za testiranje novih kurikuluma.

Rukovodilac projekta:

Dr Vladan Đokić, redovni profesor

Administrator projekta:

Svetlana Tolić, rukovodilac Finansijske službe

Istraživači sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu:

Dr Ana Radivojević, redovni profesor | Dr Ana Nikezić, vanredni profesor | Dr Nataša Ćuković Ignjatović, vanredni profesor | Dr Jelena Živković, vanredni profesor | Dr Milica Milojević, docent | Dr Jelena Ristić Trajković, docent | Aleksandra Milovanović, istraživač-pripravnik | Tamara Popović, istraživač-pripravnik | Aleksandra Đorđević, asistent | Dr Mladen Pešić, asistent | Dr Bojana Zeković, asistent | Nevena Lukić, asistent