Izložba “.33: nešto trodimenzionalno” grupe autora “Moderni u Beogradu” u Galeriji Kolektiv

Kolektiv_Logo120x120

Galerija Kolektiv vas poziva na otvaranje izložbe grupe autora Moderni u Beogradu:

.33: nešto trodimenzionalno

Otvaranje izložbe: sreda, 17. april 2019. u 19h
Galerija Kolektiv, Karađorđeva 53, Beograd
Izložba: 17 – 27. aprila 2019.

Izložba “.33: nešto trodimenzionalno” grupe autora Moderni u Beogradu (MuBGD) treća je u nizu 3M3 izložbi u izlogu galerije Kolektiv, uokvirenih temom “Tracing the milieu – What were you thinking?” (Tragovima miljea – O čemu ste mislili?) koju je postavila Marija Bjelić, kustos ove izlagačke sezone. Istražujući odabrana arhitektonska dela i prostorne celine nastale u posleratnom periodu na teritoriji Beograda, autori izložbe, na duhovit način, smeštaju ih u savremeni kontekst.

Grafički narativ kao dominantna tehnika autora, preveden je u fizički model referišući na različite teme: od razumevanja kompleksnih struktura pojedinih objekata, preko spekulativnih distopijskih projekcija alternativne upotrebe nasleđenih prostorno-programskih celina, oživljavanja nerealizovanih arhitektonskih dela, angažovanja arhitektonskog prostora kao scenografije za pripovedanje, do otkrivanja skrivenih dimenzija grada nesagledivih vizuelnom percepcijom….

Na ovaj način autori približavaju manje poznate informacije i pripovedaju o arhitektonskom nasleđu na savremen i alternativan način – tehnikom prevođenja grafičkog narativa u fizički model.

Pitanje koje se postavlja arhitektama jeste da li možemo stvarati savremenu arhitekturu oslobođeni od graditeljskog nasleđa ili je upravo ono izvor sveg znanja i genetski kod koji nosimo u sebi samima.

Posmatrač osam (8) odabranih objekata suočen je sa sopstvenim arhitektonskim identitetom koji mu je više ili manje blizak, odnosno kojeg je dovoljno ili nedovoljno svestan ili nesvestan.

Moderni-u-Beogradu_logo_opt

Moderni-u-Beogradu_Galerija-Kolektiv_opt

Grupa autora “Moderni u Beogradu” u Galeriji Kolektiv.

Moderni u Beogradu (MuBGD) predstavljaju grupu od osam (8) arhitekata sa posebnim interesovanjem i angažmanom u oblasti ilustracije, grafičkog dizajna i likovnih umetnosti.

Ova grupa se okupila 2018. godine počevši sa istraživanjem vizuelne reprezentacije posleratnog modernističkog nasleđa beogradske arhitekture sa ciljem razumevanja kanonskih arhitektonskih projekata i objekata, njihovog nastanka i uloge u širem društveno-političkom, ekonomskom i kulturnom kontekstu. Autori su kroz dugoročno istraživanje likovne reprezentacije razvili individualne, karakteristične modele grafičkog narativa koji pripovedaju o arhitektonskom nasleđu i približavaju manje poznate informacije i zanimljivosti široj publici.

Članovi grupe Moderni u Beogradu – objekti obrađeni kroz fizički model:
Iva Bekić – Muzej vazduhoplovstva
Petar CigićHotel za samce na Dorćolu
Dalia DukanacPalata Federacije (Zgrada SIV)
Stefan Đorđević – Muzej revolucije
Irena Gajić – Stambena zgrada za univerzitetske radnike (“Toblerone” zgrada)
Mirjana Ješić – Zgrada Urbanističkog zavoda Beograda
Hristina StojanovićSava Centar
Snežana ZlatkovićZgrada DSNO (Zgrada Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane)

Sava-Centar-autor-ilustracije-Hristina-Stojanovic

Hristina Stojanović – Sava Centar

Moderni-u-Beogradu_Galerija-Kolektiv_01_opt

Mirjana Ješić – Zgrada Urbanističkog zavoda Beograda

Moderni-u-Beogradu_Galerija-Kolektiv_02_opt

Snežana Zlatković – Zgrada DSNO (Zgrada Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane)

Galerija Kolektiv je izložbeni i radni prostor u Karađorđevoj ulici 53. Kolektiv je, pre svega, posvećen podsticanju razvoja savremene arhitekture. Identitet galerije oblikovan je programima koje tematski obuhvataju ili dotiču arhitekturu, kao i saradnjom sa internacionalnim organizacijama sličnog karaktera i ciljeva.

Struktura programa kombinuje umetničke i naučno istraživačke projekte sa ciljem boljeg upoznavanja, razumevanja kao i promocije savremenih arhitektonskih praksi. Biblioteka galerije Kolektiv svim arhitektama, studentima i ostalim zainteresovanim nudi svoju kolekciju knjiga vezanih za arhitekturu i srodne discipline.

Galerija je otvorena svakog radnog dana od 10.00 do 20.00 časova i subotom od 12.00 do 20.00 časova.