arhitektura-u-kontekstu-kcb_opt

O arhitekturi Dejana Todorovića razgovaraju Snežana Ristić i autor

Dejan-Todorovic_Photo-by-Zeljko-Jovanovic

Dejan Todorović | Foto © Željko Jovanović

Arhitekta Dejan Todorović diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu početkom devedesetih godina prošlog veka. Odmah po diplomiranju započeo je saradnju sa nekoliko arhitektonskih biroa u Španiji, a potom se seli za Madrid gde ostaje 15 godina. Predavao je projektovanje na Politiehničkom fakultetu u Madridu, osnovao arhitektonski biro, realizovao veliki broj stambenih, javnih objekata i porodičnih kuća.

Ubrzo se vraća u Beograd i na 35. Salonu arhitekture, 2013, dobio je nagradu za stambeno-poslovni objekat u Bregalničkoj ulici. Na istoj strani, a na drugom kraju te ulice nalazi se jedini objekat u Beogradu čuvenog slovenačkog arhitekte Jožeta Plečnika – crkva Svetog Antuna.

Potom je stigao i poziv od Muzeja savremene umetnosti. Rekonstrukcija remek-dela Ivana Antića i Ivanke Raspopović započeta je još 2007. Sve je trebalo da ostane isto i da bude potpuno drugačije. Kada je Muzej savremene umetnosti na Ušću ponovo otvoren komentari publike i stručnjaka su bili unisono pozitivni.

Komesar je za pripremu nastupa Republike Srbije na 16. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018.

2017_MSUB_©Mirjana-Boba-Stojadinovic_01

Muzej savremene umetnosti u Beogradu, 2017. | Foto © Mirjana Boba Stojadinović