Kolektiv_Logo120x120

Галерија Колектив Вас позива на отварање програма

Београдски Брутализам
Април – Јун 2016, Галерија Колектив, Београд

Београдски Брутализам једна је од могућих дефиниција архитектуре која је доминирала 70-их и 80-их година XX века у Београду, поред социјалистичке модерне или интернационалног стила, и која је функционисала као отворен систем облика и значења. Френетична изградња у периоду који је претходио општој економској кризи и краху социјалистичког система створила је урбани естетски миље који је условио различите супкултуре, од којих су неке прешле у урбане легенде, које и данас имају одјек. Свесни ограничења које подразумева цитирање одређеног стила као скупа форми, говоримо о Београдском Брутализму пре свега као о периоду, и као урбаном пејзажу који је формирао културу коју и данас делимо.

Циљ програма је да се кроз серију изложби, пројекција, разговора, предавања и радионица сагледа и истражи овај период у београдској архитектури који је, као део културне средине формирао идентитет више генерација Београђана. Однос према теми је активан, а не ексклузивно приказивачки – пре свега јер се бавимо ткивом које је живо, објектима и формама које су непрекидно у функцији и које траже отворен приступ њиховој природи.

Отварање:

Отворени разговор са архитектом
Александром Стјепановићем
14. април, 19.00h
Галерија Колектив, Карађорђева 53, Београд

Повезани текстови:
Радионица: Илкин сан о столицама (Ilka’s Dream of Chairs)
Изложба: Поетика кутија – Mathias Klotz

Отварање 14. април 2016, Колектив
Отварање
• Уводна реч. Представљање програма
• Разговор са Александром Стјепановићем, архитектом
• Коктел
Изложбе Април 2016, Колектив
Изложба, архитектонска фотографија:
Серија фотографија Марије Страјнић и Реље Иванића, где је архитектура приказана из два различита, јасно одређена угла, са приступом који се ослања на извештавање, једнако колико и на сопствену интерпретацију.

Мај 2016, Колектив
Вођење кроз ИМС институт: арх Горан Петровић
Шетња кроз зграду, увид у префабрикацију и масовну архитектонску изградњу. Историјат зграде и информације о институту. Предавање и панел дискусија.

Април/Мај 2016, Колектив
3М3 изложбе, посвећене текућем програму

Радионице Мај 2016, Колектив
Радионица: Јавни простор, са МОДЕЛАРТ Архитектима
Урбани мобилијар од бетона. Интервенција у јавном простору: Нови Београд.

Мај 2016.
Радионица за децу KIDE ЛОНДОН
Производња малих „префабрикованих“ елемената. Савремена технологија префабрикације – 3Д штампа

Разговори Април/Мај 2016, четвртком, Колектив
Разговори: са две тачке гледишта
У галерији Колектив одржаваће се отворени разговори са архитектама чији пројекти су важни изданци брутализма у Београду.

Архитекте:
Александар Стјепановић ( Блок 23 , Бањица )
Михајло Митровић ( Западна капија Београда )
Светислав Личина ( Телекомуникациони центар )
Бранислав Јовин ( Урбанистички Завод, Општина НБГ )
Стојан Максимовић, ( Општина НБГ )
Дарко Марушић, Миленија Марушић ( Блок 61)
у сарадњи са / модератор: Павле Стаменовић

Предавања У припреми
Предавање релевантно за програм
Филмске пројекције Мај, Кинотека
Пројекције филмова у Београдској кинотеци, 10 филмова релевантних за тему.
Модератор: Милорад Младеновић
Финална изложба Јун 2016
Завршна изложба
Осврт на програм: резултати истраживања и радионица, документарне фотографије, и још једна прилика да се погледају протекле изложбе.
Београдски Брутализам водич ПУБЛИКАЦИЈА
БГ Брутализам водич