KCB_Arh_u_kontekstu_top_o
KCB_latinica-crno

Kulturni centar Beograda,

Galerija Artget, Trg republike 5/I
PRIVREMENI ULAZ IZ KNEZ MIHAILOVE 6/I (službeni ulaz KCB-a)

Četvrtak, 15. oktobar 2015. u 19.00 časova

ARHITEKTURA U KONTEKSTU, ciklus predavanja
Arhitektura u kontekstu promene konteksta
Delo prof. Branislava Mitrovića predstavlja Jelica Jovanović, dia

Brana_Mitrovic_2_opt
arh. Branislav Mitrović

Peto u nizu ciklusa predavanja „Arhitektura u kontekstu“ je predavanje „Arhitektura u kontekstu promene konteksta”. Delo prof. Branislava Mitrovića predstavlja Jelica Jovanović, dia.

Branislav Mitrović je jedan od retkih stvaralaca, koji su od samog početka svoje karijere u samoj žiži profesionalne scene. Radio je u okviru čuvenog i – za regionalnu istoriografiju – vrlo relevantnog projektnog biroa Srbijaprojekt u vreme kada je Ivanka Raspopović rukovodila sektorom za projektovanje.

Dobitnik je gotovo svih važnih nagrada u oblasti arhitektonskog projektovanja u zemlji. Dobitnik je, praktično, poslednje Borbine nagrade u arhitekturi u bivšoj Jugoslaviji. Kao autor koji ima izvedene objekte u čitavom regionu, pre i posle raspada bivše Jugoslavije, od stvaranja u uslovima socijalističke planske privrede do današnjeg tranzicijskog društva.

Ideja je da se kroz razgovor iz prve ruke dobije uvid u to kako se menjao kontekst za promišljanje i ”proizvođenje” arhitekture na ovim prostorima od jednog od najcenjenijih i najprisutnijih protagonista scene u Srbiji.

Napomena: Predavanje je vrednovano sa 5 bodova za prijavljene učesnike, odnosno 10 bodova za predavače koji su članovi Komore i uvršćeno u Program obuke kontinuiranog (permanentnog) profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske komore Srbije iz oblasti Nacionalnog programa za 2015.godinu.

Suorganizator: Inženjerska komora Srbije
Prijatelj serijala: New Cycle

Hidroelektrana-na-Drini-2013_opt
Autori: Branislav Mitrović, Ognjen Krašni i Siniša Tatalović ❘ Upravna zgrada preduzeća ”Hidroelektrane na Drini” a.d. u Višegradu, Bosna i Hercegovina.

Biografije učesnika

Jelica Jovanović, d.i.a.
Od marta 2013. godine student doktorant Tehničkog univerziteta u Beču, Instituta za Istoriju umetnosti, arheologiju i zaštitu spomenika kulture, sa temom Mogućnosti za održivu obnovu stambene arhitekture druge polovine 20. veka u jugoistočnoj Evropi. Diplomirala na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Koordinator regionalnog projekta Nedovršene modernizacije – između utopije i pragmatizma za Društvo arhitekta Beograda 2010-2012. (EACEA, Program Kultura 2007-2013). Urednik sajta DOCOMOMO Srbija, sekretar 2010-2013. Pripravnik u birou ZIP Studio u Bukureštu kao deo međunarodne razmene studenata IAESTE.

Polaznik Beogradske otvorene škole. Pripravnik i volonter radionica Cultural Heritage without Borders (CHwB). Polaznik Centralnog instituta za konzervaciju Republike Srbija (CIK), spoljni saradnik nekoliko Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Srbiji. Stipendista OEAD i World Universiti Service. Osnivač NVO Grupa arhitekata u Beogradu.

Trenutno boravi u Bratislavi, kao stipendista Slovačke akademske informativne agencije.

Branislav Mitrović, Profesor Emeritus Arhitektonskog fakulteta u Beogradu
Od 1990. godine je docent na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu na predmetu Arhitektonska analiza prostora. Član je predsedništva Društva arhitekata Beograda od 1983. do 1989. godine, a predsedništva Saveza arhitekata Srbije od 1987. godine.

Predsednik je Saveza arhitekata Srbije od 1993. godine. 1995. godine je izabran za vanrednog profesora na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu na predmetu Projektovanje 3, Objekti spektakla i Arhitektonska analiza 1, 2, 3.

Od 1995—1997. godine je šef katedre za projektovanje na Arhitektonskom fakultetu. Od školske 1997/98 godine vodi STUDIO 11 na katedri za projektovanje. 1998. godine izabran je za redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta.

2006. osniva svoj projektni biro pod nazivom MITarh studio.

Redovni je član SANU, Odeljenja likovne i muzičke umetnosti od 2012. godine.

Priznanja i nagrade
Nagrada IAUS-a, Arhitektonskog fakulteta, fonda bivših profesora, za najbolji diplomski rad 1974; nagrade listova Borba, 1985, 1991, 2000; Kuća stil, 1999; Novosti, 2000; Salona arhitekture, 1988, 1990, 1993, 1997, 2000; Nagrada “Aleksandar Šaletić” Salona ULUPUDS-a, 2005; Nagrada Društva arhitekata Novog Sada, 1997. i 1998; Nagrada Saveza arhitekata Srbije, 1989, 1997, 2000, 2002; Oktobarska nagrada grada Beograda za ahitekturu, 1990. i 1996; Novembarska nagrada Budve za doprinos i delatnost na polju arhitekture i urbanizma na prostoru grada, 1994; Velika nagrada Saveza arhitekata Srbije i Akademije arhitekture za delo, 2002; Velika nagrada Saveza arhitekata i Akakdemije arhitekture za životno delo, 2003; Nagrada Majskog salona za arhitekturu i Specijalno priznanje Salona arhitekture za sakralne objekte, 2006. Dobitnik Gran-pri Salona arhitekture za 2010. godine.