Međunarodni, javni, 2-stepeni konkurs sa realizacijom

Povodom 100. godišnjice Bauhaus škole, Fondacija Bauhaus Desau namerava izgradnju Bauhaus muzeja u Desau.

Raspisivači konkursa su:
Bauhaus Desau Fondacija (Bauhaus Dessau Foundation) koju predstavlja Direktorka/ CEO dr. Claudia Perren i Grad Desau (Dessau- Roßlau) koga predstavlja Gradonačelnik Peter Kuras.

Fondacija Bauhaus Desau planira da otvori novi muzej u jubilarnoj 2019. godini, u kojoj se obeležava stogodišnjica od nastanka istorijske Bauhaus škole koju je osnovao arhitekta Volter Gropius (Walter Gropius). Muzej će obezbediti prostor za stalnu postavku izložbe obimne arhive Bauhaus Fondacije, koja je druga po veličini zbirka Bauhaus nasleđa u svetu i ubraja skoro 40.000 stvari.

Jedna od najvažnijih umetničkih i dizajnerskih škola prošlog veka, Bauhaus škola je bila značajan pokretač Modernog dizajn pokreta i pokrenula revoluciju u umetničkoj i arhitektonskoj praksi 20.-og veka.

Pored Gropijusa, školu su vodili Henes Majer (Hannes Meyer) i Mis Van der Ro (Mies van der Rohe), dok su među predavačima bili i umetnici Vasil Kandinski (Wassily Kandinsky) i Pol Kle (Paul Klee).

Škola je postojala u tri nemačka grada: Vajmaru (Weimar) od 1919 do 1925. godine, Desau (Dessau) od 1925. do 1932. i u Berlinu od 1932. do 1933. godine. Konačno, škola je zatvorena pod pritiskom nacističke vlade tadašnje Nemačke.

U 1996. godini, školski kompleks u Vajmaru i kompleks u Desau su dospeli na listu svetske baštine UNESKO-a.

U 2012. godine objavljen je konkurs za Bauhaus Muzej u Vajmaru. Tada nije dodeljena prva nagrada konkurs, ali je kasnije posao dodeljen berlinskom arhitekti Hajke Handi (Heike Hanada) i profesoru Benedikt Tononu (Benedict Tonon). Prvobitan datum završetka projekta je planiran za ovu godinu.

U 2005. godini, japanski arhitektonski studio SANAA je odabran da proširi postojeći Bauhaus arhivski muzej u Berlinu – zgradu koju je 1960. godine projektovao Gropius. Kasnije, projekat proširenja je napušten, ali novi konkurs za Bauhaus Muzej u Berlinu se očekuje ove godine.

Bauhaus-Building-Dessau
Zgrada Bauhaus škole u Desau

Zadatak

Planirani Bauhaus muzej Desau će prvi put obezbediti da se publici trajno predstavi izuzetna zbirka (kolekcija) Bauhaus Desau Fondacije, pod najboljim mogućim konzervatorskim uslovima.

Organizatori konkursa očekuju dizajn projekat koji je rezulatat konkursne procedure koja implementira tražene kvalitete i kvantitete u funkcionalnom, ukupnom konceptu sa naznačenim troškovima i vremenskim okvirima i ubedljivo postavlja Bauhaus u sadašnjost.

Planirana (predložena) lokacija za Bauhaus Muzej Desau se nalazi u Gradskom parku, u samom centru Desau-a. Kao ko-promoter konkursa, Grad Desau (Dessau- Roßlau) traži parcelu, koja će da integriše zgradu budućeg Muzeja u pejzažnu, arhitektonsku situaciju Gradskog parka, poštujući postojeće kvalitete i namene.

Program namenjenih površina novog Bauhaus Muzeja pokriva ukupno 3.500 m2, pri čemu izložbeni prostor pokriva 2.100 m2. Novi Muzej i Gradski park treba da se međusobno osnaže i dopune i obogate postojeću lokaciju kao kulturni centar.

Konkursna lokacija

Konkursna lokacija pokriva “konkursnu lokaciju muzeja” površine 8.300 m2 i “konkursnu lokaciju garaže” sa površinom od 2.650 m2.

BMD_Competition_SIte
Konkursna lokacija  u Desau

Nagrade

Kao deo procedure, biće dodeljene nagrade ukupne vrednosti od 113.000€ (+ porez). Pobednici će biti izabrani od učesnika druge faze konkursa. Prvo-nagrađeni rad primiće 37.000€ , drugo-nagrađeni  25.000€, treće-nagrađeni 17.000€ i četvrto-plasirani nagrađeni primiće 11.000€. Uz to, dodatnih 23.000€ je obezbeđeno za pohvale i otkupe.

Bauhaus_The-council-of-masters_1926
Bauhaus: The council of masters | 1926

Žiri konkursa

Guido Hager, Landscape architect, Zurich
Barbara Holzer, Architect, Zurich/Berlin
Regine Leibinger, Architect, Berlin
Wolfgang Lorch, Architect, Darmstadt
Jürgen Mayer H, Architect, Berlin
Ralf Niebergall, Architect, Magdeburg
Matthias Vollmer, Architect, German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Building and Nuclear Safety
Frank Assmann, Head of Bauhaus Dessau Foundation Construction Department
Sigrid Bias-Engels, Group leader with the State Minister for Culture and Media Affairs
Stephan Dorgerloh, Minister of Culture & Education, State of Sachsen-Anhalt
Peter Kuras, Lord Mayor of Dessau-Rosslau
Claudia Perren, Director of Bauhaus Dessau Foundation
Chris Dercon, Director of Tate Modern, London

Alternativni članovi Žirija:
Gesche Grabenhorst, Architect, Hannover
Jost Haberland, Architect, Berlin
Anne Liebner, Architect, Ministry of Finance, State of Sachsen- Anhalt
Felix Waechter, Architect, Darmstadt
Tobias Micke, Landscape architect, Berlin
Regina Bittner, Deputy Director and Head of Bauhaus Dessau Foundation Academie
Florian Bolenius, Deputy Director and Administrative Head of Bauhaus Dessau Foundation
Joachim Hantusch, Deputy Mayor for Economics and Urban Development, Dessau-Rosslau
Jan Hofmann, State Secretary, Ministry of Education, State of Sachsen-Anhalt
Andres Lepik, Director, TU Munich Architecture Museum
Rosa Schmitt-Neubauer, Head of Cultural Institutions in East Germany Department with the State Minister for Culture and Media Affairs

Bauhaus-Students-during-the_metallic-party_1929
Bauhaus studenti na “metalnoj” žurci | 1929

Važni datumi 2015.

Pitanja u vezi konkursa slati na email: wettbewerb-bauhausmuseum@c4c-berlin.de

Objava konkursa i konkursne dokumentacije 02. mart 2015.
Predaja Faze I konkursa 13 april 2015.
Prvo žiriranje konkursa 28. i 29. april 2015.
Predaja Faze II konkursa 31 jul 2015.
Drugo žiriranje konkursa 03. septembar 2015.