Међународни, јавни, 2-степени конкурс са реализацијом

Поводом 100. годишњице Баухаус школе, Фондација Баухаус Десау намерава изградњу Баухаус музеја у Десау.

Расписивачи конкурса су:
Баухаус Десау Фондација (Bauhaus Dessau Foundation) коју представља Директорка/ ЦЕО др. Claudia Perren и Град Десау (Dessau- Roßlau) кога представља Градоначелник Peter Kuras.

Фондација Баухаус Десау планира да отвори нови музеј у јубиларној 2019. години, у којој се обележава стогодишњица од настанка историјске Баухаус школе коју је основао архитекта Волтер Гропиус (Walter Gropius). Музеј ће обезбедити простор за сталну поставку изложбе обимне архиве Баухаус Фондације, која је друга по величини збирка Баухаус наслеђа у свету и убраја скоро 40.000 ствари.

Једна од најважнијих уметничких и дизајнерских школа прошлог века, Баухаус школа је била значајан покретач Модерног дизајн покрета и покренула револуцију у уметничкој и архитектонској пракси 20.-ог века.

Поред Гропијуса, школу су водили Хенес Мајер (Hannes Meyer) и Мис Ван дер Ро (Mies van der Rohe), док су међу предавачима били и уметници Васил Кандински (Wassily Kandinsky) и Пол Кле (Paul Klee).

Школа је постојала у три немачка града: Вајмару (Weimar) од 1919 до 1925. године, Десау (Dessau) од 1925. до 1932. и у Берлину од 1932. до 1933. године. Коначно, школа је затворена под притиском нацистичке владе тадашње Немачке.

У 1996. години, школски комплекс у Вајмару и комплекс у Десау су доспели на листу светске баштине УНЕСКО-а.

У 2012. године објављен је конкурс за Баухаус Музеј у Вајмару. Тада није додељена прва награда конкурс, али је касније посао додељен берлинском архитекти Хајке Ханди (Heike Hanada) и професору Бенедикт Тонону (Benedict Tonon). Првобитан датум завршетка пројекта је планиран за ову годину.

У 2005. години, јапански архитектонски студио САНАА је одабран да прошири постојећи Баухаус архивски музеј у Берлину – зграду коју је 1960. године пројектовао Гропиус. Касније, пројекат проширења је напуштен, али нови конкурс за Баухаус Музеј у Берлину се очекује ове године.

Bauhaus-Building-Dessau
Зграда Баухаус школе у Десау

Задатак

Планирани Баухаус музеј Десау ће први пут обезбедити да се публици трајно представи изузетна збирка (колекција) Баухаус Десау Фондације, под најбољим могућим конзерваторским условима.

Организатори конкурса очекују дизајн пројекат који је резулатат конкурсне процедуре која имплементира тражене квалитете и квантитете у функционалном, укупном концепту са назначеним трошковима и временским оквирима и убедљиво поставља Баухаус у садашњост.

Планирана (предложена) локација за Баухаус Музеј Десау се налази у Градском парку, у самом центру Десау-а. Као ко-промотер конкурса, Град Десау (Dessau- Roßlau) тражи парцелу, која ће да интегрише зграду будућег Музеја у пејзажну, архитектонску ситуацију Градског парка, поштујући постојеће квалитете и намене.

Програм намењених површина новог Баухаус Музеја покрива укупно 3.500 м2, при чему изложбени простор покрива 2.100 м2. Нови Музеј и Градски парк треба да се међусобно оснаже и допуне и обогате постојећу локацију као културни центар.

Конкурсна локација

Конкурсна локација покрива “конкурсну локацију музеја” површине 8.300 м2 и “конкурсну локацију гараже” са површином од 2.650 м2.

BMD_Competition_SIte
Конкурсна локација  у Десау

Награде

Као део процедуре, биће додељене награде укупне вредности од 113.000€ (+ порез). Победници ће бити изабрани од учесника друге фазе конкурса. Прво-награђени рад примиће 37.000€ , друго-награђени  25.000€, треће-награђени 17.000€ и четврто-пласирани награђени примиће 11.000€. Уз то, додатних 23.000€ је обезбеђено за похвале и откупе.

Bauhaus_The-council-of-masters_1926
Bauhaus: The council of masters | 1926

Жири конкурса

Guido Hager, Landscape architect, Zurich
Barbara Holzer, Architect, Zurich/Berlin
Regine Leibinger, Architect, Berlin
Wolfgang Lorch, Architect, Darmstadt
Jürgen Mayer H, Architect, Berlin
Ralf Niebergall, Architect, Magdeburg
Matthias Vollmer, Architect, German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Building and Nuclear Safety
Frank Assmann, Head of Bauhaus Dessau Foundation Construction Department
Sigrid Bias-Engels, Group leader with the State Minister for Culture and Media Affairs
Stephan Dorgerloh, Minister of Culture & Education, State of Sachsen-Anhalt
Peter Kuras, Lord Mayor of Dessau-Rosslau
Claudia Perren, Director of Bauhaus Dessau Foundation
Chris Dercon, Director of Tate Modern, London

Алтернативни чланови Жирија:
Gesche Grabenhorst, Architect, Hannover
Jost Haberland, Architect, Berlin
Anne Liebner, Architect, Ministry of Finance, State of Sachsen- Anhalt
Felix Waechter, Architect, Darmstadt
Tobias Micke, Landscape architect, Berlin
Regina Bittner, Deputy Director and Head of Bauhaus Dessau Foundation Academie
Florian Bolenius, Deputy Director and Administrative Head of Bauhaus Dessau Foundation
Joachim Hantusch, Deputy Mayor for Economics and Urban Development, Dessau-Rosslau
Jan Hofmann, State Secretary, Ministry of Education, State of Sachsen-Anhalt
Andres Lepik, Director, TU Munich Architecture Museum
Rosa Schmitt-Neubauer, Head of Cultural Institutions in East Germany Department with the State Minister for Culture and Media Affairs

Bauhaus-Students-during-the_metallic-party_1929
Баухаус студенти на “металној” журци | 1929

Важни датуми 2015.

Питања у вези конкурса слати на емаил: wettbewerb-bauhausmuseum@c4c-berlin.de

Објава конкурса и конкурсне документације 02. март 2015.
Предаја Фазе I конкурса 13 април 2015.
Прво жирирање конкурса 28. и 29. април 2015.
Предаја Фазе II конкурса 31 јул 2015.
Друго жирирање конкурса 03. септембар 2015.