Međunarodna konferencija EAHN2015 Beograd: Isprepletane istorije – višestruke geografije

EAHN2015_logo

Međunarodna naučna tematska konferencija

„Isprepletane istorije – višestruke geografije“
Međunarodna naučna tematska konferencija
EAHN 2015, Beograd, Srbija, 14 – 17. oktobra 2015.

Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet i Evropska mreža za arhitektonsku istoriju – European Architectural History Network (EAHN) – najavljuju međunarodnu naučnu konferenciju sa temom:
„Isprepletane istorije – višestruke geografije“ – Entangled Histories, Multiple Geographies – koja će se održati u Beogradu od 14 – 17. oktobra 2015. godine.

U središtu konferencije razmatraće se pitanja istorije, teorije i kritike  arhitekture u odnosu na složenost, konkurentnost i komplementarnost posmatranja i tumačenja istorije, geografije i kulture.

Cilj konferencije je da privuče članove EAHN iz čitavog sveta koji će razmatrati odgovore arhitektonske istorije na opšte teme postavljene u pozivu za učešće (Call for Papers) – u kontekstu različitih regionalnih konstelacija i istorija.  U tom smislu, kompleksnost istorijskih iskustava i procesa, zajedno sa geografskim uslovima – kako ih definišu ili tumače istoričari arhitekture – biće teme u središtu konferencije. Poziv za učešće podrazumeva teme koje se bave svim istorijskim periodima, od antičkih vremena do današnjih dana, kao i u svim delovima sveta.

Konferencija teži da okupi autore koji na različite načine u disciplinama istorije, teorije i kritike arhitekture tumače različite kulturne modele kroz koje mogu da se čitaju višestruke veze istorije, mesta i identiteta.

Simbolični značaj mesta održavanja konferencije – Beograd, sa svojom istorijskom kompleksnošću i njegovim složenim tumačenjima – poslužiće kao snažan podsetnik isprepletanosti i višestrukosti društvenog, istorijskog, kulturnog i prostornog konteksta.

Glavna predavanja

Branko Mitrović
Professor, Department of Architectural Design, History and Technology
Norwegian University of Science and Technology

Eeva-Liisa Pelkonen
Associate Professor, Director, M.E.D. Program
Yale School of Architecture

dr Aleksandar Kadijević
redovni profesor
Odeljenje: Istorija umetnosti,
Filozofski fakultet,  Univerzitet u Beogradu

Okrugli sto

predsedava:
Ana Miljački

Associate Professor, School of Architecture and Planning
MIT- Massachusetts Institute of Technology

učesnici:
biće potvrđeni

Naučni odbor

Dr. Ljiljana Blagojević, Associate professor, Vice Dean for Research, University of Belgrade – Faculty of Architecture, Serbia
Prof. Dr. Vladan Djokić, Dean, University of Belgrade – Faculty of Architecture, Serbia
Prof. Dr. Hilde Heynen, vice president of the EAHN, Catholic University Leuven, Belgium
Prof. Dr. Mari Hvattum, Oslo School of Architecture and Design, Norway
Dr. Aleksandar Ignjatović, Associate professor, University of Belgrade – Faculty of Architecture, Serbia
Dr. Susan Klaiber, EAHN, Independent scholar, Switzerland
Dr. Carmen Popescu, EAHN, Independent scholar, Adjunct professor, University Paris I-Sorbonne, France
Dr. Łukasz Stanek, Lecturer, University of Manchester, School of Environment, Education and Development, UK

Jezik konferencije je engleski.

Sve informacije o konferenciji, pozivu za učešće i registraciji, dostupne su na zvaničnom vebsajtu konferencije: http://www.eahn2015belgrade.org/