Zbog velikog interesovanja publike, prikazivanje filma “Katedrale kulture” 3D produženo je do 28. maja 2014 u bioskopu CINEPLEXX Ušće shopping centar! Projekcije su svakog dana u 20:00 časova. Remek delo – pogledajte obavezno!

Cathedrals of Culture poster

извор вести: designed.rs

Филм “Катедрале културе”

Документарни филм ”Катедрале културе” који су критичари прогласили малим ремек делом седме уметности, биће емитован на Фестивалу Белдоkс, а уз подршку Гоетхе-Института.

Након Берлинског фестивала, несвакидашњи омнибус ”Катедрале културе” пред београдску публику доноси шест прича о „душама изузетнх грађевина”.

Један од редитеља овог филма јесте и прослављени редитељ Вим Вендерс. Вендерсов допринос представља берлинску филхармонију “Икону концертне архитектуре” коју је пре 50 година изградио Ханс Шароун.

Пројекције овог изузетног остварења биће уприличене свакога дана од 8. до 14. маја у 20 часова, у биоскопу Синеплекс Ушће (Cineplexx Ušće).

По завршетку официјелног трајања фестивала Белдоцс, Катедрале културе ће се приказивати и у биоскопу Фонтана 16, 17. и 18. маја у 21 сат.

Свака од наведених пројекција биће у најсавременијој 3Д технологији.

Први међу једнакима, филм Катедрале културе, последње је продуцентско и редитељско остварење прослављеног Вима Вендерса. Овај филм, састављен од шест одвојених прича, на крајње необичан начин гледаоцима представља шест вансеријских, по архитектуру и по културу релевантних здања: Берлинску филхармонију, Народну библиотеку Русије, Халден затвор (најхуманији на свету), Салк институт, Оперу у Ослу и Центар Жорж Помпиду.

Поред славног немачког ствараоца режију потписују и реномирани интернационални аутори Роберт Редфорд, Карим Ајнуз, Маргарет Олин, Михаел Мадсен и – нажалост – трагично преминули Михаел Главогер. Катедрале културе на логичан начин настављају Вендерсову фасцинацију тродимензионалним филмом, сада пренесену и на остале редитеље укључене у пројекат.

Cathedrals of Culture_01

Завршивши режију величанственог остварења “Пина”, Вим Вендерс постаје велики поборник 3Д технологије. Чини се да сада, продуцирајући “Катедрале културе”, одушевљење тродимензионалним филмом успева да пренесе и на колеге укључене у пројекат. Већина ангажованих редитеља била је потпуно фасцинирана „могућностима и изазовима новог медија“. 3Д технологија, поред унапред зацртане теме, доводи до структуралног јединства овог пројекта, будући да су аутори по сопственом нахођењу бирали здања и уобличавали визуелну поетику и наративну структуру појединачних прича.

У недавном интервјуу Вендерс тврди да приказана здања, на известан начин, показују особине живих, свесних бића. Настала сплетом дивергентних утицаја, јасно сведоче о тренутку у коме су креирана. Временом се мењају, сазревају, остављајући богато културно наслеђе будућим генерацијама. Интерагују са својом околином, са људима који у њима бораве и који их користе, а у овом случају – кроз потпуно реалистичну 3Д интерпретацију простора – чак и са гледаоцима филма.

Cathedrals of Culture_03

Садржај

Када би зграде могле да говоре, шта би рекле о нама? Филм „Катедрале културе“ нуди шест потресних одговора на ово питање.

Бавећи се духом грађевина, овај 3Д филм пушта да шест упечатљивих и веома различитих објеката говоре сваки за себе, анализирајући људски живот из перспективе структура које је створио човек.

Шест признатих филмских стваралаца уносе сопствени визуални стил и уметнички приступ у овај пројекат. Они нам показују да су зграде материјална манифестација људских размишљања и акција: Берлинска филхармонија – икона модерности, Национална библиотека Русије – краљевство мисли, Затвор Халден – најхуманији затвор на свету, Институт Салк – институт за научна истраживања, Опера у Ослу – футуристичка симбиоза уметности и живота и Помпиду центар – погон модерне културе.

Филм „Катедрале културе“ истражује принципе којима свака од ових знаменитости одражава нашу културу и чува колективно памћење.

Оригинални наслов:  Cathedrals of Culture
Почетак приказивања филма: 08.05.2014
Дужина трајања филма: 165 мин
Држава/Година: АУТ, ДНК, ДЕУ, НОР/2014