Zbog velikog interesovanja publike, prikazivanje filma “Katedrale kulture” 3D produženo je do 28. maja 2014 u bioskopu CINEPLEXX Ušće shopping centar! Projekcije su svakog dana u 20:00 časova. Remek delo – pogledajte obavezno!

Cathedrals of Culture poster

izvor vesti: designed.rs

Film “Katedrale kulture”

Dokumentarni film ”Katedrale kulture” koji su kritičari proglasili malim remek delom sedme umetnosti, biće emitovan na Festivalu Beldoks, a uz podršku Goethe-Instituta.

Nakon Berlinskog festivala, nesvakidašnji omnibus ”Katedrale kulture” pred beogradsku publiku donosi šest priča o „dušama izuzetnh građevina”.

Jedan od reditelja ovog filma jeste i proslavljeni reditelj Vim Venders. Vendersov doprinos predstavlja berlinsku filharmoniju “Ikonu koncertne arhitekture” koju je pre 50 godina izgradio Hans Šaroun.

Projekcije ovog izuzetnog ostvarenja biće upriličene svakoga dana od 8. do 14. maja u 20 časova, u bioskopu Sinepleks Ušće (Cineplexx Ušće).

Po završetku oficijelnog trajanja festivala Beldocs, Katedrale kulture će se prikazivati i u bioskopu Fontana 16, 17. i 18. maja u 21 sat.

Svaka od navedenih projekcija biće u najsavremenijoj 3D tehnologiji.

Prvi među jednakima, film Katedrale kulture, poslednje je producentsko i rediteljsko ostvarenje proslavljenog Vima Vendersa. Ovaj film, sastavljen od šest odvojenih priča, na krajnje neobičan način gledaocima predstavlja šest vanserijskih, po arhitekturu i po kulturu relevantnih zdanja: Berlinsku filharmoniju, Narodnu biblioteku Rusije, Halden zatvor (najhumaniji na svetu), Salk institut, Operu u Oslu i Centar Žorž Pompidu.

Pored slavnog nemačkog stvaraoca režiju potpisuju i renomirani internacionalni autori Robert Redford, Karim Ajnuz, Margaret Olin, Mihael Madsen i – nažalost – tragično preminuli Mihael Glavoger. Katedrale kulture na logičan način nastavljaju Vendersovu fascinaciju trodimenzionalnim filmom, sada prenesenu i na ostale reditelje uključene u projekat.

Cathedrals of Culture_01

Završivši režiju veličanstvenog ostvarenja “Pina”, Vim Venders postaje veliki pobornik 3D tehnologije. Čini se da sada, producirajući “Katedrale kulture”, oduševljenje trodimenzionalnim filmom uspeva da prenese i na kolege uključene u projekat. Većina angažovanih reditelja bila je potpuno fascinirana „mogućnostima i izazovima novog medija“. 3D tehnologija, pored unapred zacrtane teme, dovodi do strukturalnog jedinstva ovog projekta, budući da su autori po sopstvenom nahođenju birali zdanja i uobličavali vizuelnu poetiku i narativnu strukturu pojedinačnih priča.

U nedavnom intervjuu Venders tvrdi da prikazana zdanja, na izvestan način, pokazuju osobine živih, svesnih bića. Nastala spletom divergentnih uticaja, jasno svedoče o trenutku u kome su kreirana. Vremenom se menjaju, sazrevaju, ostavljajući bogato kulturno nasleđe budućim generacijama. Interaguju sa svojom okolinom, sa ljudima koji u njima borave i koji ih koriste, a u ovom slučaju – kroz potpuno realističnu 3D interpretaciju prostora – čak i sa gledaocima filma.

Cathedrals of Culture_03

Sadržaj

Kada bi zgrade mogle da govore, šta bi rekle o nama? Film „Katedrale kulture“ nudi šest potresnih odgovora na ovo pitanje.

Baveći se duhom građevina, ovaj 3D film pušta da šest upečatljivih i veoma različitih objekata govore svaki za sebe, analizirajući ljudski život iz perspektive struktura koje je stvorio čovek.

Šest priznatih filmskih stvaralaca unose sopstveni vizualni stil i umetnički pristup u ovaj projekat. Oni nam pokazuju da su zgrade materijalna manifestacija ljudskih razmišljanja i akcija: Berlinska filharmonija – ikona modernosti, Nacionalna biblioteka Rusije – kraljevstvo misli, Zatvor Halden – najhumaniji zatvor na svetu, Institut Salk – institut za naučna istraživanja, Opera u Oslu – futuristička simbioza umetnosti i života i Pompidu centar – pogon moderne kulture.

Film „Katedrale kulture“ istražuje principe kojima svaka od ovih znamenitosti odražava našu kulturu i čuva kolektivno pamćenje.

Originalni naslov:  Cathedrals of Culture
Početak prikazivanja filma: 08.05.2014
Dužina trajanja filma: 165 min
Država/Godina: AUT, DNK, DEU, NOR/2014