Nagrade i priznanja

Arhitektonskom fakultetu u Beogradu dodeljeno je priznanje od strane Instituta za transfuziju krvi Srbije za uspešno sprovođenje akcije dobrovoljnog davanja krvi u školskoj 2012/2013. godini. Tom prilikom je naš Fakultet kao jedan od Fakulteta tehničkih nauka osvojio treće mesto.

Na Fakultetima tehničkih nauka, četiri puta godišnje organizuju se akcije dobrovoljnog davanja krvi, a Institut za transfuziju krvi Srbije svake godine dodeljuje priznanja najuspešnijim fakultetima.

Prva akcija u letnjem semestru zakazana je za sredu 19. mart od 10 do 16 časova i realizovaće se u svečanoj sali Građevinskog fakulteta.

Pozivamo sve studente da svoju ljubav i humanost podele sa onima kojima je krv jedini lek!

O akciji davanja krvi

Institut za transfuziju krvi Srbije i Crveni krst Srbije redovno organizuju akcije dobrovoljnog davanja krvi na svim fakultetima Beogradskog univerziteta. Studentska populacija značajno doprinosi dobrovoljnom davalaštvu krvi, što pokazuju i statistički podaci. Broj studenata davalaca krvi kontinuirano se povećava. Više od 13% davalaca krvi u Institutu za transfuziju krvi Srbije, prošle godine, bili su studenti. Svest kod mladih ljudi o društveno odgovornim aktivnostima i humanim vrednostima i dalje raste.

Davanje krvi zasniva se na tri osnovna principa – na anonimnosti, dobrovoljnosti i nenagrađenosti. Davanjem ovog nezamenljivog leka davalac ni na koji način ne ugrožava svoje zdravlje, a na jedinstven način učestvuje u zbrinjavanju vitalno ugroženih. Davalac krvi može biti svaka zdrava osoba starosti između 18 i 65 godina, kod koje se lekarskim pregledom i proverom hemoglobina ustanovi da davanjem dela svoje krvne rezerve neće ugroziti ni sebe ni potencijalnog primaoca. Muškarci mogu davati krv četiri puta, a žene tri puta godišnje.

Studenti – davaoci krvi i volonteri su ljudi velikog srca i duše. Kontinuirana edukacija i informisanje, podizanje svesti građana o važnosti dobrovoljnog davanja krvi, jedini je način za postizanje željenog cilja – da pacijent ne čeka krv, već da krv čeka pacijenta. Studenti-volonteri svakodnevno šire svoju porodicu koju čuvaju, neguju, umnožavaju i tako sebe daju bezrezrvno. Prošle godine krv je dalo 8532 studenta i svi oni su nečiji heroji.

Milica Voštić, Tijana Vučković, Zorana Delić, Marijana Miljković i Jovana Zorić su studenti-volonteri i uključene su u organizaciju akcije davanja krvi na Fakultetima tehničkih nauka.

Ukoliko i Vi želite da budete student-volonter, saradnik Instituta za transfuziju krvi Srbije, i priključite se u grupi volontera, možete se informisati na sledećem linku:
dok termine održavanja akcija možete naći ovde: